Доступність посилання

ТОП новини

Високі ціни на нафту можуть «посадити» традиційних авіаперевізників.


Марія Щур

Київ, 27 травня 2004 – Різке зростання цін на нафту може завдати ще одного удару міжнародним авіакомпаніям. Багато з них і так постраждали впродовж останніх кількох років внаслідок терористичних актів та вибуху небезпечних інфекційних хвороб. Стрибок цин нафту може стати останнім цвяхом до труни багатьох компаній, що опинилися на межі банкрутства.

Нещодавно великі міжнародні авіаційні компанії оголосили про підняття цін на квитки у зв’язку з подорожчанням пального. Подорожчали квитки у “British Airways”, “Continental”, “Qantas”, “KLM”. Але стрибок цін на пальне на 40% все одно перевісив надходження від підняття цін. Як зауважують аналітики з компанії “Economist Intelligence Unit”, пальне – це друга за величиною стаття витрат авіакомпаній, і якщо ціни не підуть вниз швидко і стрімко, то багатьом авіакомпаніям загрожує неминуче банкрутство.

Особливо скрутне становище в американських компаніях. “Delta”, “US Airways”, “United” та італійська “Alitalia” вже проходили процедуру банкрутства минулого року. Інші, хоч і тримаються на плаву, але продовжують втрачати гроші. До цієї категорії належать “Lufthansa”, “SAS”, “American”, “Air Canada”. Та найбільше високі ціни вдарили по малобюджетним авіакомпаніям, чиї прибутки високі ціни на пальне з’їли повністю. Закритися довелося британській “Duo”, ірландській “Jet Magic» та фінській “Flying Finn”.

З іншого боку аналітики вбачають у цьому і позитивні тенденції для сильніших компаній, які матимуть більше місця на ринку для себе. Особливо це стосується американського ринку. Фахівці компанії “Mercer Management Consulting” вважають, що якщо зараз частка ринку малобюджетних авіакомпаній складає лише чверть, то протягом наступних кількох років компанії, які пропонують дешеві квитки, витіснять своїх традиційних конкурентів з половини ринку. Подібна тенденція очікується і на західноєвропейському ринку.

Цікаво, що мода на дешеві перевезення вже поширилася і на Східну Європу. По одній малобюджетній авіалінії мають уже практично в кожній з країн, які цього місяця увійшли до Європейського Союзу. “Wiz Air” базується у Будапешті, “SkyEurope” в Братиславі, “Air Polonia”, відповідно, у Польщі, навіть маленька Литва має свою “АirBaltic”. Східноєвропейські компанії сподіваються, що їм вдасться залучити більшу кількість туристів, які раніше через брак коштів подорожували поїздами чи автомобілями.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG