Доступність посилання

ТОП новини

Варшавська зустріч “Україна-НАТО”.


Володимир Павлів

Варшава, 7 червня 2004 - У понеділок у Варшаві відбулася чергова зустріч в рамках неформальних консультацій НАТО-Україна. Зустріч, яка відбувалася в королівському палаці і участь у якій брало півтора десятка міністрів оборони країн Альянсу, відкрив Генеральний секретар НАТО Яап де Гооп Схеффер. Напередодні зустрічі міністр оборони Польщі Єжи Шмайдзинські сказав, що вона стане нагодою для перегляду всього того, що зробила Україна в справі реформування своїх збройних сил, оборонної системи і як виконала свої зобов’язання щодо НАТО. Попередні такі консультації відбулися у 2002 році в Берліні та в 2003 році у Вашингтоні.

Сам хід зустрічі у Варшаві був повністю закритим для журналістів. Отже, про зміст розмов та атмосферу, яка панувала під час зустрічі, можна було дізнатися тільки під час прес-конференції, в котрій взяли участь Генеральний секретар НАТО Яап де Гооп Схеффер та міністри оборони Польщі і України – Єжи Шмайдзинський і Євген Марчук.

Генсек НАТО відразу попередив, що під час зустрічі не відбулося жодних сенсацій і повторив майже все те саме, що він говорив під час свого квітневого візиту у Києві. З одного боку хвалив Україну за внесок у боротьбу з міжнародним тероризмом, а з іншого нагадував, що на перешкоді розвитку повноцінних стосунків України з Заходом є внутрішньоукраїнські проблеми з демократією, свободою слова тощо.

Більш відвертим був господар зустрічі – міністр оборони Польщі Єжи Шмайдзинський, котрий сказав, що розмова йшла про вироблення найкращого режиму співпраці між Україною і НАТО і назвав конкретні елементи цього режиму.

Говорить Єжи Шмайдзинський: “На нашу думку, він повинен містити три елементи. По-перше: виходити назустріч очікуванням України. По-друге, у якнайбільшій мірі спричинятися до подальшої підтримки українських реформ. І по-третє, творити можливості для подальшої співпраці і участі України в політично-мілітарних операціях і ініціативах Альянсу”.

Найважливішим результатом цих неформальних консультацій стало підписання угоди між Україною і НАТО про використання Альянсом шести українських транспортних літаків АН-124 “Руслан”.

Ця угода, за словами Євгена Марчука, декларує, що Україна є поважним передбачуваним партнером. А також демонструє готовність України брати участь у масштабних операціях транспортування військ і озброєння. Щоправда, на конкретне запитання, коли Україна може сподіватися перших контрактів на використання “Русланів”, відповіді не дали ні Генеральний секретар НАТО, ні тим більше український міністр оборони. Яап де Гооб Схеффер не дав також відповіді на запитання, чого конкретно може сподіватися Україна від саміту НАТО, що відбудеться незабаром у Стамбулі. Натомість очікування України сформулював Євген Марчук.

Говорить Євген Марчук: “Що стосується безпосередньо України. Ви знаєте, звичайно, ми б хотіли ( і я особисто), щоб це був режим “мембершіп екшн план” (МАР), але будучи реалістом, розумію – це нереально зараз у Стамбулі. І для нас особливо важливим є, щоб дискусія, діалог Україна-НАТО вивели наші стосунки на рівень нової якості. На рівень нової якості, який дав би нам сигнали”.

Учасники прес-конференції, уникаючи конкретних відповідей на запитання журналістів, давали зрозуміти, що нагода для більш конкретної розмови може з’явитися в результаті проведення саміту НАТО у Стамбулі, у роботі якого візьме участь Президент України Леонід Кучма.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG