Доступність посилання

ТОП новини

В Сербiї у передвиборчiй гарячцi набувають полiтичної ваги навiть явища, далекі вiд полiтики. Таке сталося з музичним фестивалем “Ексiт”, який наприкiнцi червня має вiдбутися в Новому Саду, головному мiстi автономного краю Воєводина.


Михайло Рамач

Белград, 10 червня 2004 – На останньому роцi влади Слободана Милошевича сербськi рок-музиканти органiзували фестиваль пiд назвою “Ексiт”. По-англiйськи це значить “вихiд”. Музиканти таким чином прагнули показати, що популярна музика є свого роду виходом iз духовної темряви й безнадiї, в якiй тодi перебувала країна. Фестиваль, що проходить на мальовничому замку на березi Дунаю, став традицiйним. Минулого року на ньому зiбралося понад 200 тисяч молодих не лише iз Сербiї, а й iз сусiднiх країн.

Та популярна музика має своїх опонентiв. Вони стверджують, що молодь повинна зберiгати сербськi культурнi цiнностi, а не захоплюватися “чужою отрутою, яка по’язана з наркоманiєю, алкоголiзмом та iншими лихами”. Проти фестивалю найзавзятiше виступали правоцентристи Воїслава Коштуницi.

Цього тижня полiцiя заарештувала двох органiзаторiв фестивалю. Їх пiдозрюють у порушеннi податкових законiв. Обурена молодь щовечора влаштовує протестнi концерти перед будинком суду в Новому Садi. Громадяни пiдписують петицiю. Мiсцевi й крайовi органи влади та туристичнi органiзацiї захищають фестиваль. Опозицiя стверджує, що йдеться про суто полiтичний тиск. “Ексiт” став важливою полiтичною темою, щодо якої змушенi визначатися навiть кандидати у президенти. Усi вони зазначають, що не треба плутати музичнi й полiцейськi справи. Однак кандидат вiд правлячої коалiцiї Драґан Маршичанин наполягає на тому, що органiзатори фестивалю порушували закон. На думку опозицiйного кандидата Бориса Тадича, йдеться про передвиборчий фокус правлячої коалiцiї, котра таким чином потурає консервативним виборцям.

Мiнiстр фiнансiв Младян Динкич, котрий два роки тому й сам грав на фестивалi, каже, що “Ексiт” мусить вiдбутися. А кiлька тисяч пiдлiткiв й минулої ночi допiзна танцювали на протестному концертi на майданi бiля будинку суду.
XS
SM
MD
LG