Доступність посилання

ТОП новини

Продаж “Криворіжсталі” засвідчує, що іноземних інвесторів в Україні не чекають.


Марія Щур

Київ, 15 червня 2004 – Приватизацію “Криворіжсталі” оглядачі називають добрим прикладом того, як насправді українська влада ставиться до іноземних інвесторів. Як вважають аналітики американської аналітичної компанії ПланЕкон, влада свідомо обмежує участь іноземних інвесторів у приватизації великих промислових підприємств, попри декларативні заяви про важливість залучення іноземних інвестицій. Тему продовжує Марія Щур.

Попри стратегічне положення, багаті природні ресурси та відносно дешеву і якісну робочу силу, надходження іноземних інвестицій до України є одним із найнижчих у регіоні. За даними на кінець 2003 року, Україна отримала лише 7 мільярдів доларів прямих іноземних інвестицій. Протягом останніх двох років, незважаючи на найвищі в регіоні темпи зростання, Україна залучила лише 2% усіх зовнішніх капіталовкладень. Це приблизно стільки ж, скільки отримала набагато менша Хорватія. Загалом прямі закордонні інвестиції складають тільки 150 доларів на душу населення, що є одним з найнижчих показників у Східній Європі.

Головними інвесторами в Українську економіку залишаються американці, яким належить частка у 16% і понад мільярд доларів інвестицій. До слова, можливість отримати ще півтора мільярди доларів від міжнародної групи за участю американської компанії US Steel, Україна промарнувала, продавши компанію “Криворіжсталь” місцевим інвесторам за ціною майже вдвічі дешевшою.

На другому місці серед інвесторів є Кипр, з 12% і майже 800 мільйонами. Далі йдуть Велика Британія, Віргінські Острови та Нідерланди. На думку аналітиків британської компанії, що входить до групи часопису Економіст, інвестиції з Кіпру насправді є офшорними грошима з України та Росії.

Найбільше інвесторів цікавлять українська харчопереробна промисловість та внутрішня торгівля, де урядове втручання відносно мале, а прибутки високі. Цікаво, що саме ці галузі успішно опановують російські інвестори, які успішно скуповують молочну промисловість та активно приходять на ринок роздрібної торгівлі. Загальна частка інвестицій у ці галузі сягає 15%.

Як підсумовують аналітики британської компанії Economist Intelligence Unit, український уряд попри заяви про важливість і бажаність іноземних інвестицій, насправді дуже мало робить для їхнього заохочення. А головним чинником, що відлякує інвесторів від України, є несприятливий економічний клімат та непрозорий спосіб приватизації, продемонстрований цього тижня на прикладі компанії “Криворіжсталь”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG