Доступність посилання

ТОП новини

Грузії пообіцяли вдвічі більше грошей від міжнародних донорів, ніж вона сподівалась.


Марія Щур

Київ, 17 червня 2004 – Міжнародні донори пообіцяли Грузії близько одного мільярда доларів на просування реформ та подолання бідності. Ця сума виявилася вдвічі більшою, ніж те, на що сподівалося керівництво країни. У чому причина такої щедрості міжнародної спільноти щодо Грузії, і яким може бути урок для України? Про це детальніше у матеріалі Марії Щур.

Регіональний керівник Світового Банку Шіґео Катсу сказав, що щедрість донорів, які зібралися у Брюсселі на дводенну конференцію, була неочікуваною: «Ми отримали обіцянки на приблизно один мільярд доларів, чи близько 850 мільйонів євро на період до 2006 року. Це набагато перевищило наші очікування».

Найбільшим донором стали Сполучені Штати, які пообіцяли надати Грузії 360 мільйонів доларів. З них 53 мільйони мають прийти вже цього року на так звану «допомогу в сфері безпеки». Решту грошей Сполучені Штати спрямують на підтримку бюджету Грузії, тобто прямо на виплату заробітної плати. Також за американські гроші Грузія має створити план збільшення зайнятості, реформ в енергетичному та аграрному секторі. Європейський Союз пообіцяв надати 125 мільйонів доларів, крім того, свою допомогу запропонували окремі країни ЄС та міжнародні фінансові організації.

На думку старшого аналітика з вашингтонського Інституту Стратегічних та Політичних Досліджень Владіміра Сокора, успіх цієї донорської конференції, крім великої симпатії, що її викликає нове керівництво Грузії, пояснюється і стратегічним інтересом Заходу до цієї маленької кавказької країни: «Грузія має стратегічне значення для Європи, як транзитна країна для транспортування каспійської нафти до Європи, а для Сполучений Штатів визначальним є доступ, який пропонує Грузія до ширшого регіону Близького Сходу для проведення анти-терористичних операцій».

Як наголошує вашингтонський дослідник, жодні стратегічні розрахунки не мали б великої ваги, якби не боротьба з урядовою корупцією, яку проводить нове керівництво Грузії. Те, що зробила Грузія за півроку перебування при владі нового президента Михаїла Саакашвілі та його команди реформаторів, посприяло й тому, що Європейський Союз почав робити серйозні кроки на зближення. Владімір Сокор звертає увагу на той факт, що на початку цього тижня, за пропозицією Литви, Європейський Союз ухвалив рішення надіслати до Грузії місію експертів з питань європейського законодавства, які допомагатимуть Грузії в адаптації грузинського законодавства до європейського, що було би першим кроком до інтеграції Грузії з ЄС.

Щодо України, то на думку Владіміра Сокора, вона, незважаючи на швидкі темпи економічного зростання, все ще потребує західної допомоги, але її надання можливе лише за умови зміни влади. «Нове українське керівництво, зорієнтоване на Захід, яке б взялося за викорінення корупції, напевно би змінило і підхід Заходу до України», - наголошує Владі мір Сокор, старший аналітик вашингтонського Інституту Стратегічних та Політичних Досліджень.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG