Доступність посилання

ТОП новини

Стратегія польсько-української міжрегіональної та транскордонної співпраці.


Володимир Павлів

Варшава, 23 червня 2004 – Представники України й Польщі мають підписати «Стратегію польсько-української міжрегіональної та транскордонної співпраці». Цей документ має стати 25 червня в Ялті підсумком 3-ї конференції воєвод та маршалків воєводств Республіки Польща з їхніми українськими колегами, керівниками обласних державних адміністрацій та головами обласних рад України. Очолять делегації обох країн міністри внутрішніх справ Польщі та України. Свою участь у роботі конференції задекларували також президенти Леонід Кучма та Александр Кваснєвський, які будуть у Ялті на 7-му українсько-польському економічному форумі 24 – 25 червня.

«Стратегія польсько-української міжрегіональної та транскордонної співпраці» є першим спільним польсько-українським документом у цій галузі. «Стратегія» окреслюватиме потенційні сфери співпраці між регіонами України і Польщі та її умови. На цій основі буде визначено напрямки дій, які дозволять реалізувати стратегічну мету польсько-української транскордонної та міжрегіональної співпраці.

Зацікавлення в співпраці між українськими та польськими регіонами існує вже кілька років. За цей час між різними регіонами Польщі та України підписано 15 угод про співпрацю, а також створено два єврорегіони, «Карпатський» та «Буг», до міжнародного складу яких входять також прикордонні українські райони і польські повіти.

Сталися за цей час і інші події, котрі українсько-польську міжрегіональну співпрацю ускладнюють. По-перше, це запровадження між Польщею та Україною візового режиму, а по-друге, це те, що 23 травня минулого року перестала діяти угода про спрощений порядок перетину кордону для мешканців прикордонних регіонів, що її підписували ще представники Радянського Союзу та Польської народної республіки.

Отже, ці та інші питання потребують негайного врегулювання. Хоч головна мета є значно масштабніша, говорить міністр внутрішніх справ та адміністрації Польщі Ришард Каліш: «Головною ціллю є підтримка постійного та врівноваженого розвитку і включення польських регіонів, – а по суті перш за все українських регіонів, бо Польща як член Європейського Союзу вже включена, – до головного нурту інтеграційних процесів Європи».

Іще однією з гострих проблем, яка потребує негайного розв’язання, є доля тисяч українських громадян, котрі приїздять до Польщі в пошуках заробітків. Більшість із них знаходить працю нелегально, що дуже часто пов’язано з драматичними наслідками. Щоби зменшити ризик, який несе за собою нелегальне працевлаштування українців у Польщі, українська сторона вже понад рік тому запропонувала польській владі надати українським заробітчанам статус «сезонних робітників». Однак досі це питання не вирішене. Головним бар’єром у цьому є високе безробіття в самій Польщі, а відтак і відсутність суспільної згоди на легалізацію іноземних працівників.

Але не тільки це, говорить директор департаменту міжнародної співпраці Міністерства внутрішніх справ Пйотр Мохначевський: «Є така думка, чи не визначити якийсь певний контингент так, як це роблять стосовно поляків, котрі працюють на сезонних роботах, наприклад, в Іспанії, – так, щоб ця праця була легалізованою, щоб була повна гарантія соціального страхування. Але тут виникає наступне питання – чи при цьому збережеться конкурентоздатність? Чи проблема коштів легалізації не призвела б до того, що навіть цей контингент не був би використаний, тому що витрати на податки були б надто високими?»

Утім, і міністр Ришард Каліш, і директор департаменту Пйотр Мохначевський уважають, що цю та інші проблеми українсько-польських стосунків удасться вирішити тим швидше, чим активніше буде розвиватися співпраця між польськими та українськими регіонами.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG