Доступність посилання

ТОП новини

Куди вирушатимуть українці в пошуках роботи і хто їде до України?


Сергій Кисельов

Київ, 24 червня 2004 – Від 2 до 3 мільйонів громадян України за роки незалежності виїхали за кордон у пошуках роботи. За іншими даними, ця цифра становить від 5 до 7 мільйонів. Значна частина їх їде до Росії, а та й рада використати якомога більше українців. Про те, чому українці змушені емігрувати, і хто приїздить в Україну, говорили сьогодні фахівці за «круглим столом», присвяченим проблемам міграційної політики України.

«Круглий стіл» на тему «Громадська думка: міграція, еміграція, іміграція» організував Фонд «Демократичні ініціативи». Ця недержавна організація видала черговий номер соціологічного часопису «Громадська думка», який повністю присвячено проблемі української міграційної політики.

Як пояснив в інтерв’ю для «Радіо Свобода» один із авторів часопису, народний депутат минулого скликання, а нині – експерт-міжнародник Євген Жеребецький, головним споживачем еміграційних потоків із України стає Росія. Причому, за словами співрозмовника, сусідня держава конче зацікавлена в притоці робочої сили саме з України та з Білорусії. Чому? Євген Жеребецький: «Суть полягає в тому, що Росія зараз вимирає. Щороку Росія втрачає мільйон населення, і в основному це – слов’янське населення. Вона відкрито говорить, що коли не матиме еміграційний притік зі слов’янських сусідніх країн, приблизно мільйон сімсот тисяч, це означає, що вони через 20-30 років повністю втратять Сибір, далекий Схід і так далі. Там китайці будуть. Такий академік Вишневський є – соціолог, досить відома особа – він відкритим текстом говорить, що нам зараз треба вибрати з України, Білорусії і Північного Казахстану весь підходящий для нас елемент. Коротко, ясно, зрозуміло».

Як Росія домагатиметься зростання еміграційного потоку з тієї ж таки України? На думку експерта, до українців будуть застосовані такі економічні важелі, коли частина працездатного населення змушена буде відправлятися світ за очі шукати ліпшої долі. Євген Жеребецький: «Що росіяни будуть робити? Вони просто опустять рівень економіки. А робиться це доволі просто. Піднімаються ціни на бензин, на газ, на тверде паливо, паливо для атомних електростанцій. Через півроку настає колапс економіки – з відповідними наслідками для нас. Оскільки європейці – Ширак зі Шредером – завбачливо перекрили нам кордон на Захід, то куди поїдуть наші молоді енергійні люди? А роботи тут не буде. Ви подивіться, що зараз на бензозаправках робиться».

Ну, а що відбувається з людським потоком, який іде, так би мовити, в зворотному напрямку? Адже в Україні також з’явилося чимало мігрантів. Що ніби підтверджує відомий принцип побудови демократичного суспільства: я можу поїхати, куди хочу, але й до мене може приїхати, хто хоче. Однак висновки експерта і тут не надто втішні. Євген Жеребецький: «Бачте, в Україні зараз, як це не парадоксально звучить, економічний стан такий, що мігрантів до нас, які настало хочуть оселитися, досить мало. Процент не дуже великий. Натомість ми є транзитною державою, державою-відстійником. Через прозорі східні кордони заїжджають в основному з Азії і з Близького Сходу втікачі, для того, щоб далі перебратися в Європу. Ситуація тут теж паскудна, через те, що ми маємо угоду про реадмісію з Європейським Союзом. І якщо там виловлюють, то повертають назад, а ми приймаємо. Натомість росіяни з нами угоди про реадмісію не мають».

Тему нелегальних мігрантів та російсько-українського кордону продовжив народний депутат, голова Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, член фракції «Наша Україна» Геннадій Удовенко: «Серед цих нелегальних мігрантів може бути хто завгодно. Може бути терорист, може бути хвора людина. Але ми нічого не можемо зробити, тому що в нас не облаштований російсько-український кордон, на відміну від західного кордону. У нас так було, що в часи Радянського Союзу не потрібно було облаштовувати цей кордон. Скажімо, у нас, здається, немає жодного військового гарнізону вздовж східного кордону. А облаштувати кордон – це не означає, що тільки стовпчики поставити, дріт натягнути, зробити прикордонні пункти, – ні: повинна бути досить серйозна, солідна інфраструктура, яка вимагає величезних витрат».

Народний депутат Геннадій Удовенко вважає, що фінансування облаштування державного кордону з Росією повинен узяти на себе Європейський Союз. Адже країни, що до нього входять, як ніхто інший, зацікавлені в тому, щоб не лише західний кордон України, але й східний її кордон були на замку для нелегальної міграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG