Доступність посилання

ТОП новини

США і президентські вибори в Україні.


Сергій Собуцький

Серія візитів нинішніх і відставних політичних діячів США до України ще раз підтвердила, що попри те, що основні інтереси цієї країни нині сконцентровані в Іраку і на Близькому Сході, Україна все ж залишається у фокусі уваги Вашингтону.

Це пояснюється цілою низкою обставин. Відомий західний дослідник, директор програм Фонду Карнегі по Росії і Євразії Андерс Ослунд інтереси США щодо України згрупував у двох аспектах: по-перше, чи стане Україна демократичною державою, і, по-друге, чи інтегрується вона із Заходом.

Слід відзначити, що прихильність до захисту демократії і прав людини є однією з головних сутнісних ознак ідеології і політичної практики не лише США, а й усього Заходу. Посилення уваги США до демократії у країнах - потенційних важливих партнерах США відбувається, насамперед, через те, що на початку ХХІ століття зменшується загроза глобального протистояння наддержав, і, таким чином, зменшується вага стратегічних геополітичних пріоритетів.

З огляду на існування чинника "демократичної солідарності" країна з авторитарним чи тоталітарним політичним режимом не розглядається Сполученими Штатами як надійний партнер тією ж мірою, що й демократичні країни. Крім того, в демократичних державах політика перебуває під впливом громадської думки. У свою чергу, громадська думка не може змінюватися так радикально й швидко, як суб''єктивні підходи осіб, що керують зовнішньою політикою в країнах з авторитарним чи тоталітарним політичним режимом. Механічний підрахунок доводить, що найбільш надійними союзниками для США є демократичні держави, а найменш надійними - тоталітарні чи авторитарні (як-от Саудівська Аравія).

Таким чином, будь-який майбутній Президент України, що буде здатний захищати національні інтереси України (насамперед, інтерес збереження незалежності України, її територіальної цілісності та підтримання стабільності), а також щодо демократичної легітимності якого не виникатиме запитань у Заходу, в цілому буде відповідати інтересам США. Колишній радник президента США з питань національної безпеки Збігнев Бжезинський у своєму інтерв''ю заявив, що "Дуже важливо створити максимальні можливості для українських людей зробити свій особистий вибір, незалежно від того, що подобається іншим країнам. У мене є свої особисті уподобання щодо того, кого б я хотів бачити українським президентом. У США в цілому є свої ідеї з цього приводу. Так само, як ці ідеї є і в Росії. Але не стільки важлива точка зору інших країн, а те, щоб українські громадяни мали можливість зробити свій власний вибір".

Достатньо конкретно щодо пріоритетів США під час виборів в Україні висловилася колишній держсекретар США Мадлен Олбрайт під час свого візиту у квітні, заявивши, що для США головний пріоритет полягає в демократичності виборчої кампанії. Про необхідність проведення демократичних виборів висловився і колишній президент США, батько діючого президента Джордж Буш-старший. Стівен Пайфер, заступник держсекретаря США, під час візиту до Києва заявив, що США привітають обрання будь-кого, "чи то Віктора Януковича, чи то Віктора Ющенка, чи когось третього, у разі, якщо він буде обраний на вільних виборах".

Інститут політики

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG