Доступність посилання

ТОП новини

Інструкція польської поліції щодо п''яних осіб з імунітетом.


Володимир Павлів

Варшава, 14 липня 2004 - У Польщі дорожня поліція отримала інструкцію, як поступати з особами, котрі захищені статусом недоторканності, але у нетверезому стані перебувають за кермом. Інструкція, про яку пише “Газета виборча”, не стосується якихось нових юридичних правил у цій сфері, а лише намагається заохотити поліцейських до кмітливості та винахідливості у справі забезпечення вищого рівня безпеки на польських дорогах.

Твердження, що п’яні водії з імунітетом є найбільшою загрозою на дорогах Польщі, було б сильним перебільшенням. Але те, що приблизно раз на півроку польська преса пише про випадки, коли винуватцем автопригоди є недоторканна особа, це правда. Статус недоторканності у Польщі мають депутати парламенту, судді та дипломати. Саме представники цих категорій, котрі полюбляють керувати автомобілем у нетверезому стані, залишаються практично безкарними.

Ті рідкі випадки, коли історія затримання п’яної особи з імунітетом набуває розголосу, пов’язані переважно із переступанням ними межі, що заборонено навіть недоторканним особам. Як, наприклад, затримання колишнього посла України у Польщі, котрий був не лише в нетверезому стані, але й без документів та ще й за кермом автомобіля з недипломатичними номерами. Або приклад районного судді із невеликого польського містечка, автомобіль котрого зупинився лише після зіткнення з поліцейською патрульною машиною.

Такі випадки у Польщі трапляються не надто часто, але навіть їм поліцейські здебільшого не можуть запобігти, бо не мають повноважень, щоб заборонити недоторканній особі керувати автомобілем у нетверезому стані так, як можуть це зробити зі звичайним водієм, не захищеним імунітетом.

Однак потрібно з цим щось зробити, вирішив Головний комендант польської поліції і видав відповідну інструкцію своїм підлеглим. Інструкція передусім нагадує поліцейському, що він має право зажадати від нетверезої недоторканної особи передати кермо автомобіля особі тверезій. Якщо ж такої особи немає або нетверезий - привілейований водій відмовляється це зробити, то поліцейський повинен попросити віддати йому ключі від автомобіля. Якщо ж така особа відмовляється виконувати рекомендації працівника дорожньої поліції, той повинен вдатися до більш ефективних, але легальних методів, щоб не допустити п''яного водія до керма. Наприклад, поліцейський може своїм автомобілем перегородити дорогу автомобілеві недоторканної особи. Може також заблокувати колеса спеціальними металевими блокадами, якщо, звичайно, встигне.

Найпростіший же метод, про який згадує інструкція, це заблокувати вхід до затриманого автомобіля власним тілом, однак так, щоб при цьому не порушити статусу недоторканності даної особи.

Самі поліцейські зі скептицизмом сприйняли цю інструкцію, пише “Газета виборча”, хоч би тому, що більшість із недоторканних осіб просто не виходять із автомобіля, а на прохання віддати їм ключі чи документи посилають функціонерів подалі.

Однак наявність такої інструкції, захищають її у прес-службі поліції, спонукає проявити фантазію тих поліцейських, які не хочуть миритися із порушниками безпеки дорожнього руху, навіть коли останніх захищає імунітет.
XS
SM
MD
LG