Доступність посилання

ТОП новини

Чому ЄС, Держдепартамент США і екологи проти планів Міністерства транспорту України завершити Дунайський канал до Дня незалежності?


Ольга Буряк

Прага, 14 липня 2004 – Європейський Союз просить Україну призупинити спорудження судноплавного каналу в гирлі Дунаю, яке, на думку Євросоюзу, може зашкодити довкіллю. Раніше свій протест проти проекту висловила Румунія, а 2 місяці тому у суперечку довкола каналу втрутилися й Сполучені Штати, нагадавши українському урядові, що на його ж прохання територія взята під охорону ЮНЕСКО і визнана екологічною зоною. Але зараз Міністерство транспорту України каже, що канал економічно вигідний цілій Європі.

Сьогодні у Бухаресті завершилася Конференція Процесу Дунайської Співпраці на рівні міністрів. Її темою було – річка Дунай та Європейська інтеграція. В офіційному документі Конференції йдеться про охорону довкілля Дунайського басейну, але жодного слова про український судноплавний канал не сказано.

Нагадаємо, що до Процесу Дунайської співпраці ,окрім України, входять Австрія, Боснія й Герцеговина, Болгарія, Чехія, Хорватія, Німеччина, Угорщина, Молдова, Румунія, Сербія й Чорногорія, а також Словаччина й Словенія.

Чому ж ЄС та екологи закликають Україну почекати?

Від самого початку, коли Україна оголосила про намір побудувати власний судноплавний канал до Чорного моря, її ніхто не підтримав. На уряд України звалився шквал критики. Канал, мовляв, забруднить найбільші у Європі болотяні луки в гирлі Дунаю. Першими запротестували екологи, до них долучилася Румунія, яка економічно втрачає від цього, далі Сполучені Штати закликали уряд України обрати інше, менш вразливе місце для прокладення каналу, і нарешті сьогодні – Європейський Союз. Після переговорів у Бухаресті із українською делегацією Генеральний директор Європейської Комісії у справах довкілля Кетрін Дей (Catherine Day) повідомила, що ЄС просить Україну зупинити будівництво, поки екологи цілковито не дослідять наслідки судноплавства через український канал.

"Укрморрічфлот" України каже, мовляв, скільки можна досліджувати? Заступник міністра закордонних справ Олександр Моцик пообіцяв сьогодні у Бухаресті, що Україна зробить все для уникнення негативних екологічних наслідків, але зупиняти спорудження каналу не буде, бо має на це право.

"У гирлі Дунаю три канали, і жоден з них не належить Україні”, – цитує заступника міністра агентство “Рейтер” .

Головним аргументом Міністра транспорту Георгія Кирпи є те, що канал щорічно даватиме прибуток у 50 мільйонів доларів і що це сприятиме економічному розквіту регіону. А перший заступник міністра Володимир Корнієнко пояснив, чому вони поспішають із будівництвом : виявляється Міністерство хоче завершити його до Дня незалежності. Впливова міжнародна екологічна організація “Світовий Фонд за Довкілля” (“Worldwide Fund for Nature”) каже, що канал – це подарунок Георгія Кирпи вітчизні до Дня незалежності.

Гирло Дунаю – це дуже динамічна екосистема , вона постійно змінюється зі зміною потоків води у гирлі , каже координатор охорони Дунайського й Закарпатського регіону Фонду Майкл Балтзер:

"Будь-які зміни у гирлі позначаться на цілому гирлі. Ми знаємо це із досвіду румунського каналу Селіни, як він вплинув на ціле гирло. І український уряд добре знає про шкоду,завдану каналом Селіна українській частині гирла Дунаю".

На запитання, які шанси, що уряд України зупинить проект, Майкл Балтзер відповів:

"Роботи над каналом почалися, але вони ідуть повільно. Поки що гирлу не завдано великої шкоди, і є шанс зупинити будівництво. Ми розуміємо український уряд і те, що канал економічно важливий для України, але ми кажемо, що це не найкраще рішення. Є інші варіанти, які принесуть такі ж економічні переваги, але не матимуть екологічних наслідків".

ЮНЕСКО та міжнародна організація захисту водного басейну "Рамсар Ветленд" (Ramsar Wetland) пропонує Україні два інші варіанти спорудження каналу, причому, як кажуть екологи, ці варіанти нічим економічно не гірші від українського.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG