Доступність посилання

ТОП новини

Огляд дотримання прав людини, пов''язаних в виборчим процесом, у Чернігівській області у червні 2004 року.


Сергій Собуцький

Інтернет-видання "Політична Україна"

Напередодні початку передвиборчого процесу в Україні громадсько-політичне життя в регіонах, зокрема у Чернігівській області, значно активізувалося, що безпосередньо відобразилося на дотриманні та захисті прав та свобод людини.

Протягом червня динаміка політичних процесів в регіоні значно пожвавішала. Практично всі потужні політичні сили, як провладні, так і опозиційні, намагалися привернути увагу виборців до їх потенційного кандидата в Президенти України. Але, на нашу думку, в діях основних політичних гравців при проведенні різних заходів, як і у минулому, переважала популістська складова. Питання дотримання прав людини та основних свобод, таких як: свободи слова та друку, право на інформацію, доступ до правосуддя - практично не підіймалися. Опозиційні сили робили акцент на конкретних порушеннях законодавства з боку влади, наприклад, в питаннях плати за комунальні послуги, встановлення тарифів на теплопостачання, корупційних діях чиновників тощо. Але ніде не були зафіксовані приклади публічних заяв регіональних політичних лідерів про порушення універсальних прав людини з зазначенням таких прав. Всі зафіксовані приклади використання елементів цієї тематики, зводилося до критики дій окремих осіб (мера, губернатора або іншого представника місцевої влади). Таким чином у червні місяці продовжувався характерний, досить поверховий підхід регіональних політичних сил до розуміння питання захисту прав людини.

Не дивлячись на таке відношення до проблеми з боку політичних сил, ситуація з правами людини в регіоні, виходячи із політичної ситуації в країні, продовжує мінятися.

Освіта з питань захисту права на вільні вибори та свободу волевиявлення, інших громадянських прав.

Як і у минулий період, серед політичних рухів найбільш активно освітою з питань захисту права на вільні вибори та свободу волевиявлення, інших громадянських прав, займалися опозиційні партії. У зафіксованих нами випадках ця діяльність здійснювалася в формі освіти майбутніх членів виборчих комісій та спостерігачів.

Так, ґрунтовно продовжує підходити до навчання членів дільничних комісій та спостерігачів Чернігівський обласний осередок В.О. "Батьківщина". Починаючи з 2 червня, 2 дні на тиждень (середа, четвер) проводяться студії з вивчення виборчого законодавства. Проте, іншим, ніж виборчим, громадянським правам, зокрема у розрізі Конституції України та міжнародного законодавства, під час освітніх дій увага не приділяється, що говорить про деяку вузьку спрямованість заходів. "Батьківщина", як і інші політичні сили, поки проводять роз''яснювальну роботу лише серед майбутніх членів комісій та спостерігачів, забуваючи про можливість освіти пересічних виборців.

Ситуація з висвітленням політичними рухами у своїй діяльності проблеми дотримання прав людини порівняно з травнем не змінилася. Звернення до цієї проблематики у публічних виступах та у партійній пресі були досить поодинокі. Причому, як і раніше використовується розуміння прав людини, як злагода у суспільстві, постачання води, виплати пенсій та компенсацій, заборона на підвищення цін тощо.

Дещо окремо стоїть наступний захід. 26 червня Українська Народна Партія провела мітинг під стінами облдержадміністрації "з метою нагадати про Конституцію". Кількість учасників мітингу - 30-40 чоловік. Як відмічають самі організатори мітингу: "під час заходу розповсюдження наліпок "Ющенко" пройшло досить мляво". Мабуть, зміст цієї акції зводився до того, щоб дати зрозуміти громадянам, що реальним гарантом їх конституційних прав може бути Президент в особі Ющенка?

Останнім часом в діях практично всіх політичних сил проглядається зацікавленість в молодіжному електораті. Так, до Дня молоді (27 червня) було проведено:

Ї під егідою Народної демократичної партії рок-фестиваль для молоді;

Ї партія "Партія регіонів" провела КВК;

Ї велика кількість молоді була присутня на фестивалі "Дружба - 2004" в с.Сеньківці Городнянського району (кордон трьох країн: України, Республіки Білорусь та Російської Федерації), організатором якого виступила влада.

Дещо інші засоби привернення до себе виборців використовують соціалісти. Їхнім основним засобом заяви про себе стало протистояння з діючим мером м. Чернігова О. Соколовим. Так, у червні соціалісти намагалися ініціювати проведення місцевого референдуму по відставці міського голови. Спроба зібрати прихильників цієї ідеї була здійснена 16 червня в приміщенні малої зали міського будинку культури, але вмілими діями представників влади захід був зірваний.

Свобода слова та друку в виданнях області

Як і у минулому місяці, при вивчені видань було зафіксовано, що майже 100% суспільно-політичних ЗМІ продовжують бути рупором окремих політичних сил. Знову фіксується абсолютна безальтернативність наведення матеріалів у цих засобах, тобто видання присвячують більшість матеріалів лише одній окремій політичній думці. Крім окремих випусків газети "ГАРТ", нами у жодній з досліджених газет не було зафіксовано прикладу, коли наводились би альтернативні позиції чи посилання авторів статей на наявність таких. Існування лише "однобоких" матеріалів у ЗМІ дозволяє говорити про перешкоди у гарантуванні права на доступ до інформації, зокрема у розрізі неупередженої суспільно-політичної інформації.

Так як і раніше, в виданнях більшість матеріалів було присвячено лише окремому потенційному кандидату в Президенти України. Так газети "Сіверщина" та " Біла хата", як і належить правим опозиційним виданням, більшість своїх публікацій присвячували В. Ющенку, його діяльності, а також недолікам та прорахункам в діяльності нині діючого уряду на чолі з В. Януковичем.

Про таку спрямованість статей говорять заголовки: "Підкуп виборців почався. Уряд таємно виділив на це 800 мільйонів гривень", "Подачки до виборів", "Уряд ділить гроші. Цілком таємно"("Сіверщина" №24 від 11 червня 2004 р.). "Красиві слова і невеселі діла. Діяльність уряду та життя звичайного району." ("Сіверщина", 23 від 04 06.2004 р.).

Що ж стосується видань, засновниками яких є органи державної влади та місцевого самоврядування, наприклад, таких, як газета "Деснянська Правда", то в даному випадку ситуація у порівнянні з минулим місяцем не змінилась. Як і раніше публікуються статті про "досягнення уряду, очолюваного В. Януковичем" і жодної, яка б стосувалася інших потенційних кандидатів у Президенти. Цікавим є спосіб агітації за нині діючого Прем''єр-міністра України, який вибрали автори публікацій в газеті "Вісник Ч" - статті про досягнення Уряду на чолі з В. Януковичем. Наприклад, вони пишуть про майбутнє підвищення заробітної платні, про майбутнє зростання доходів населення та поруч з цією статтею наводять лист від вдячної співвітчизниці (-ка) про те, як В. Янукович "ефективно вирішує проблеми Чернігівщини", з подякою про "реальну турботу про земляків" (підвищення стипендії, виділення коштів на ремонт та будівництво напірного колектора міської каналізації і т.д.).

Окрема тема – публікації, які почали з''являтися ще в травні місяці 2004 року та присвячені кримінальному минулому В. Януковича. Після цих публікацій, мабуть не залишилося жодної людини в області, яка б не знала про "минуле" Прем''єр-міністра. Як і у загальнодержавній пресі, ці статті здебільшого виглядають як спроба "виправдатися". Слова "виявився невинним і не скоював приписуваних йому злочинів" та "судові помилки" - виділені великим шрифтом і фігурують майже в усіх статтях, що говорить про зовнішнє режисування появи цих публікацій.

Взагалі ж протягом червня органи влади проводили суттєву роботу через ЗМІ, в колективах, направлену на підвищення іміджу діючого Прем''єр-міністра В. Януковича. Його постать намагались представити в найвигіднішому світлі, намагаючись знівелювати вплив фактів його біографії, які мають негативний суспільний резонанс.

Також слід відмітити, що наприкінці червня частіше стали з''являтися публікації, присвячені іншим кандидатам в Президенти. Так, наприклад, газета "Гарт" надрукувала три великих статті, які були присвячені О. Морозу. Також почастішали статті - інтерв''ю з головою Національного банку України С. Тигипко. Навіть, було надруковано інтерв''ю з Анатолієм Кінахом. ("Чернігівські Відомості" від 18.06.2004 р.)

Як і минулого місяця з вищенаведеної інформації можна зробити певні апроксимації: у змісті матеріалів державних ЗМІ, викладаються переважно матеріали щодо здобутків чинного уряду та описується позитивні сторони особистості прем''єр-міністру України. Опозиційні ЗМІ Чернігівщини зорієнтовані на негативне висвітлення дій представників органів державної влади та місцевого самоврядування, при цьому паралельно, але у меншому ступеню, описуючі позитивні особисті риси свого кандидата та діяльність його політичного руху. Всім ЗМІ притаманне безальтернативне наведення інформації.

Також жодна з досліджених газет не відводила будь-якої суттєвої увага проблемам освіти потенційних виборців щодо їх громадянських та політичних прав. Тобто мала на меті політичні цілі.

Якщо все ж таки зосередитися на висвітлені проблеми прав людини, то була замічена лише одна публікація з інтерв''ю О.Мороза, де порушувалося це питання ("Гарт" № 26 від 24.06.2004 р.). Але в ній проблема прав людини була зачеплена дуже поверхнево.

Права людини, вибори, органи державної влади...

Органи державної влади напередодні виборів теж не стоять осторонь. Як стало відомо, влада, в особі голови Чернігівської облдержадміністрації В. Мельничука, подарувала Чернігівському УМВС легкові машини, та дільничним інспекторам 10 мобільних телефонів, наголосивши, що міліція - це опора держави та влади. Ця подія є ознакою того, що, як і в 1999 та 2002 роках, силові органи у майбутніх виборах будуть істотно задіяні в передвиборчому процесі. Питання: як?

В регіоні продовжують існувати певні проблеми з дотриманням конституційного права на участь у мітингах та зборах. У Ніжині, у державному педагогічному університеті ім. Н.В. Гоголя, ректор В.П. Яковець заборонив студентам брати участь в акціях опозиції. Такий захід, мабуть, пов''язаний з пікетуванням 5 червня Чернігівської облдержадміністрації студентами Чернігова на підтримку акцій протесту студентів м. Сум.

Слід вказати на суттєвий факт, який істотно вплине на дотримання свободи вибору під час майбутніх виборів. Можна констатувати відсутність узгодженої позиції з низки питань між органами державної влади регіону та органами місцевого самоврядування. Так, існує певний конфлікт інтересів між головою облдержадміністрації та мером м. Чернігова. Причому конфлікт має на сьогоднішній день характер "холодної війни", яка іноді переростає у "гарячі" конфлікти. Це не кращим чином відбувається на життєдіяльності області та суспільно-політичній ситуації у ній.

Продовжуються істотні апаратні зміни в органах державної влади області, особливо у підрозділах, що впливають на передвиборчий процес. Так, колишній начальник відділу внутрішньої політики Залісський А.А. очолив обласне управління з питань освіти та науки, а посаду начальника відділу у справах внутрішньої політики посів Сизих В.М., який був до цього замом першого.

Інтернет-видання "Політична Україна"

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG