Доступність посилання

ТОП новини

Cенат США ухвалив фінансову допомогу тютюновим фермерам.


Юрій Дулерайн

Нью-Йорк, 21 липня 2004 - Сенат Сполучених Штатів переважною більшістю голосів ухвалив фінансову допомогу фермерам, які вирощують тютюн, одначе, за тієї умови, що уряд матиме право контролювати тютюнові вироби. Це вважають історичним рішенням.

Це справді можна вважати історичним рішенням, насамперед тому, що ніколи досі урядовому міністерству, в даному випадку Адміністрації у справах продовольства й ліків, не давали права контролювати сигарети. А уряд прагнув таке право мати, як він має щодо алкоголю, наприклад, визначати вміст інгредієнтів, місця продажу, зміст реклами, гарантії безпеки продукту тощо. Законодавці, підтримувані активістами боротьби з курінням, ще 1998-го року пробували проштовхнути такий законопроект, у зв’язку з багатомільярдними судовими позовами проти тютюнових компаній, але спроба виявилася безуспішною. Уряд навіть звертався до Верховного Суду, претендуючи на юрисдикцію над тютюновими виробами, але Верховний Суд відмовив на тій підставі, що нема такого закону. І от тепер ніби досягли бажаного. За новим законопроектом, уряд зможе вимагати приміщувати на сигаретних пачках суворіші попередження про шкоду від куріння, агресивніше боротися з продажем сигарет неповнолітнім, вимагати, щоб інгредієнти були менш шкідливими. Але уряд не зможе ані заборонити сигарети, ані вимагати цілковитого вилучення нікотину з тютюну.

Щоправда, як то кажуть, іще не вечір. Хоча сенатори висловили свою волю досить рішучим чином : 78 – за, лише 15 проти, ухвала Верхньої палати Конгресу – це ще не закон. Попереду довгий і складний шлях узгодження з версією законопроекту, яку прийняла Палата Представників, і лише після того законопроект надішлють до Білого дому, на підпис президентові. Але, як сказав Метт Майєрс, представник “Руху за дітей, вільних від куріння”:

“Це є фундаментальною зміною і фундаментальним кроком уперед”.

Згідно з новим законопроектом, власники тютюнових плантацій отримають фінасову підтримку обсягом 12 мільярдів доларів протягом наступних 10 років. Гроші для цього надходитимуть не з державного бюджету, а від тютюнових компаній. Але ті, у свою чергу, ймовірно, підвищать ціни на свій головний продукт, сигарети. Отож, так чи інакше, платники податків розплачуватимуться. Водночас, буде скасовано запроваджену ще в епоху Великої депресії 30-х років систему державних субсидій тютюновим фермерам. Коли ціна тютюну на ринку падає, уряд відшкодовує збитки. Відтак, субсидії припиняться.

Підраховано, що куріння вбиває до 400 тисяч американців, це десь уп’ятеро більше, ніж гине в автомобільних аваріях. Лікування хвороб, пов’язаних з курінням, коштує системі охорони здоров’я мільярдів доларів.
XS
SM
MD
LG