Доступність посилання

ТОП новини

В Україні стало більше економічної свободи, але вона все ще в оточенні африканських країн у міжнародному рейтингу.


Марія Щур

Київ, 21 липня 2004 – В Україні стало більше економічної свободи. Згідно з останнім щорічним рейтингом, Україна піднялася зі 117 на 107 місце серед 123 країн світу. Однак темпи економічного звільнення в Україні надзвичайно низькі : протягом останнього десятиліття її випередили всі східноєвропейські країни, і лише Росія, що єдина з-поміж держав на схід від України увійшла у рейтинг, залишилася позаду України. Більш

Найвільніша в економічному сенсі територія підконтрольна одному з найрепресивніших у політичному сенсі режимів. Йдеться про Гонконг, який продовжує очолювати рейтинги економічної свободи, незважаючи на те, що колишня британська колонія вже кілька років є частиною комуністичного Китаю. Щоправда, коли Китай перебирав контроль над територією, він обіцяв зберегти економічні свободи провінції, і свого слова він дотримався.

Серед інших, згідно з рейтингом, який щороку готує американський Інститут Кейто спільно з Інститутом Фрезера в Канаді та ще 50 різними дослідницькими інституціями, найвільнішими у світі вважаються Сінгапур, Нова Зеландія, Швейцарія, Велика Британія та Сполучені Штати. Вони посідають перші три місця щодо економічної свободи, яка включає особистий вибір, свободу конкуренції, вільний обмін, захист особи та власності.

Тож найкраще ці свободи гарантуються в англомовних країнах, до яких ще долучився Люксембург. Але відразу після нього на 11 місці опинилася Естонія, чий рейтинг за останні сім років різко зріс і випередив не лише всі постсоціалістичні країни, але майже всі країни Європейського Союзу. До слова, Угорщина є на 22 місці разом з Німеччиною, Латвія на 36 поруч з Норвегією, Чехія на 41, яке вона поділяє з Грецією, а от Румунія вже на 103, між Чадом та Сирією. Найнижчий з постсоціалістичних країн рейтинг у Росії, яка опинилась на 114. Гірше, ніж у цієї країни, справи з економічною свободою є переважно у найбідніших країнах Африки.

На думку дослідників, у країнах, де обмежують торгівлю, придушують стимули до продуктивної діяльності, починається стагнація та економічний спад. І навпаки, там, де економічна свобода є найвищою, є і найвищий рівень життя. П’ять найвільніших країн у рейтингу мають валовий внутрішній продукт на душу населення понад 26 тисяч доларів, у той час, як найнижчі п’ять – лише нецілих 3 тисячі.

У дослідженні наводяться дані про те, що економічно вільні країни мають, крім вищого, ще й справедливіший розподіл доходів, вищі показники економічного зростання та людського розвитку - низьку дитячу смертність та вищу очікувану тривалість життя.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG