Доступність посилання

ТОП новини

В Криму політики намагаються зробити висновки з бесланської трагедії.


Володимир Притула

Севастополь, 7 вересня 2004 - Президент України Леонiд Кучма заявив у вівторок у Криму, що правоохороннi органи вiдстежують ситуацiю у зв''язку з появою останнiм часом на півострові представникiв радикальних й екстремiстських iсламських течiй та органiзацiй. Так він відповів на запитання, яких заходiв вживає держава у зв''язку iз заявою голови Меджлiсу кримськотатарського народу Мустафи Джемiлєва про бездiяльнiсть влади у зв''язку з появою таких емiсарiв в Криму. Леонід Кучма висловив жаль у зв''язку з тим, що в Українi досi немає закону про боротьбу з екстремiзмом та його проявами, з якими останнiм часом стикаються кримськi татари.

Вiн додав: "якщо буде щось таке, що представлятиме загрозу Українi, ми обов''язково вiдповiдних заходiв вживемо".

Перебуваючи у Криму, Президент України Леонід Кучма відвідав полк спеціального призначення внутрішніх військ МВС України. Глава держави і присутні на заході вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв у північно-осетинському місті Беслані. Згаданий полк розташований в селищі Краснокам’янка, що на сході Криму. Саме в цьому регіоні і досі зберігається напруга у стосунках між мусульманами і християнами, між кримськотатарським і російськомовним населенням. Саме тут у 90-і відбулися масові заворушення серед кримських татар.

Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв одним із перших засудив дії нападників у Беслані. В інтерв''ю радіо “Свобода” він заявив, що останні події в Росії викликають занепокоєння та осуд у всього кримськотатарського народу.

„Жодні шляхетні цілі не можуть бути виправданням цих жорстоких злочинів. Особливе обурення викликає те, що всі ці злочини і нелюдські дії прикриваються нашою священною релігією – Ісламом, фундаментальні принципи якого абсолютно не тільки не сприймають захоплення заручників та вбивство невинних людей, але й розглядають подібні дії як важкий гріх перед Всевишнім. Одночасно ці дії є брудною провокацією проти всього Ісламського світу, насамперед проти народів і тих країн, на захист яких вони начебто виступають”, - заявив Мустафа Джемілєв.

Він вважає, що російські спецслужби діяли непрофесійно, бо допустили численні жертви під час штурму. Джемілєв також закликав кримчан бути пильними і не піддаватися на провокації.

Про це ж іде мова й у спеціальному зверненні голови Ради міністрів Криму Сергія Куницина. Він вважає, що мешканці Криму мусять винести для себе суворий урок із подій у Беслані. За його словами, заїжджі політичні авантюристи та їхні прихильники в Криму намагаються посіяти зерна міжетнічних суперечок , але він жорстко зупинятиме тих, хто спекулює на міжнаціональній ворожнечі.

Лідер кримських комуністів Леонід Грач у своїй заяві щодо подій на Північному Кавказі теж згадав націоналістів та екстремістів у Криму. Але він був більш категоричний у своїх висловлюваннях, заявивши також, що міжнародний тероризм створили США і „сліди від північноосетинської трагедії ведуть до Вашингтону”. Обстановку ж у регіоні він назвав надзвичайно небезпечною.

„У Криму вже давно відкрито діють ваххабістські емісари і прихильники радикального ісламу. На жаль, влада не вживає адекватних дій із забезпечення національної безпеки”, - заявив Леонід Грач.

Втім, голова Меджлісу Мустафа Джемілєв нагадав лідеру кримських комуністів, що саме він, коли кілька років тому був при владі у Криму, широко відчинив двері до Криму для різних ісламських радикалів. Саме тоді, на думку Джемілєва, почали масово виникати так звані автономні мусульманські громади, які відмовлялися підпорядковуватися підконтрольному Меджлісу Муфтіяту Криму, і на чолі яких стояли прихильники так званого „чистого” ісламу.

Каже Мустафа Джемілєв: „Справді, в Криму є послідовники деяких єретичних течій Ісламу, які привезені з-за меж Криму, вони для нашого регіону не характерні. І я робив заяви у зв’язку з тим, що органи влади, у першу чергу Комітет у справах релігій при Раді міністрів автономії, потурає створенню так званих автономних релігійних організацій. Навіть стимулює ці процеси та ініціює створення „паралельного” Муфтіяту, аби лиш нашкодити Меджлісу. Щоб ці автономні громади підпорядковувалися не обраному мусульманами півострова Муфтіяту, а своїм закордонним господарям. Але якихось дій з боку цих ісламських єретиків немає. Якщо не вважати антиамериканських листівок, в яких мовилося, що ті, хто не підтримує джихаду проти Сполучених Штатів, то це, мовляв, невірні”, - заявив Мустафа Джемілєв.

Сьогодні ж у Симферополі пройшов стихійний мітинг у пам’ять жертв Беслана. У ньому взяли участь близько 50 осіб – переважно кримські татари.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG