Доступність посилання

ТОП новини

У Вашингтоні обговорювали участь України у європейській системі безпеки.


Сергій Кисельов

Вашингтон, 10 вересня 2004 року - Напередодні третьої річниці нападу на США з боку терористів у Вашингтоні пройшла міжнародна конференція на тему "Зміни в динаміці безпеки на перехресті Євразії." На думку учасників конференції, Україна зможе брати більшу участь у боротьбі з міжнародним тероризмом.

Місце проведення конференції досить символічне – це один із найстаріших американських фортів Мак-Неєр, де 1865 року було засуджено і страчено виконавців одного з перших в США терористичних актів – убивства президента Лінкольна.

Втім учасники конференції говорили не стільки про історичні віхи тероризму, скільки про його сьогоднішні виклики світовому суспільству. Організатори конференції - Американський університет національної оборони та Інститут національних стратегічних досліджень запросили до розмови провідних міжнародних експертів з питань боротьби з тероризмом зі США, країн Європи та Азії.

Як розповів у виступі колишній міністр закордонних справ України, а нині радник Президента з міжнародних питань Анатолій Зленко, 2003-го року Україна взяла участь у 12 міжнародних антитерористичних операціях: від надання коридору більш, як 10 тисячам літаків НАТО, що прямували до Афганістану, до участі українських миротворців у стабілізаційних силах в Іраку.

Відповідаючи на запитання журналістів, пан Зленко рішуче спростував чутки про домовленість, яка буцімто була досягнута під між США і прем’єром та кандидатом на посаду Президента України Віктором Януковичем.

Йдеться про те, що Київ не виводитиме своїх миротворців з Іраку, а США, мовляв, заплющать очі на порушення законодавства на користь кандидата від влади під час президентських перегонів в Україні. В інтерв’ю радіо “Свобода” Анатолій Зленко сказав з цього приводу.

Анатолій Зленко: “Це відголосок певних політичних сил у контексті президентської кампанії, я так думаю, і не більше того. Рішення щодо участі України у стабілізаційних силах було свідоме, непросте, важке.

Але те, що ми долучилися до стабілізаційних сил і намагаємося разом справитися з тими загрозами, які існують для нас сьогодні, то я вважаю, що це рішення правильне і не має ніякого зв’язку з нашою внутрішньополітичною ситуацією”.


Пана Зленка підтримала і заступник Держсекретаря з питань Європи та Євразії Елізабет Джонс. Вона сказала, що США дуже вдячні Україні за направлення до стабілізаційних сил в Іраку високопрофесійних і добре підготовлених миротворців.

Елізабет Джонс (переклад): “Якщо Україна не дотримуватиметься демократичних принципів, включаючи проведення президентських виборів, то вона зашкодить сама собі. Питання не лише в тому, як пройдуть самі вибори в день виборів, але це і рівний доступ кандидатів до ЗМІ, які будуть використані адміністративні ресурси, чи підуть вони на підтримку лише одного кандидата, чи будуть відкритими для всіх. Коли проїжджаючи регіонами, можна буде все зрозуміти, як будуть розклеєні щити: для всіх кандидатів чи лише для одного”.

Що стосується національної української безпеки, як такої, то ще один доповідач на конференції, колишній радник з питань безпеки президента США політолог і письменник Збігнєв Бжезинський так охарактеризував цей процес.

Збігнєв Бжезинський (переклад): “Те, що я недавно казав Президентові Кучмі, з погляду історичної перспективи, з погляду політичної динаміки, культурних здобутків, то Україна – це частина Європи, це європейська країна зі сталими історичними традиціями. Вона має бути частиною європейського співтовариства і частиною євроатлантичної спільноти.

Але, чи здійснить Україна цей крок, менше залежить від американців чи європейців, а більше від самих українців. Я сказав Президентові Кучмі: зважте на досвід ваших сусідів - Румунії чи Польщі. Ні ЄС, ні НАТО не благали їх вступити до цих організацій.

Вони самі визначилися і чітко заявили про своє бажання. Хоча я вважаю, що Україна має стати членом НАТО і ЄС, але тягар історичних рішень щодо цього лежить саме на Україні”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG