Доступність посилання

ТОП новини

«Вашингтон Пост» закликає Буша до відвертої розмови з Путіним щодо України та Білорусі.


Мар’яна Драч

Прага, 17 вересня 2004 – Якщо президент Буш дійсно захищає свободу по всьому світу, як він про це говорить, то чому б йому не подивитися, на Україну і Білорусь, де прагнення населення політичної свободи наштовхуються на неосовєцький проект президента Путіна? З такою пропозицією звертається до американського президента редакційна стаття впливового щоденника “Washington Post”. На думку газети, вибори у цих двох країнах дають чудову можливість для того, щоб продемонструвати, що США дійсно підтримують демократію.

Опинившись на новому кордоні з ЄС та НАТО з одного боку та з Росією з іншого, Україна та Білорусь постали перед вибором між демократією та вільним ринком і путінською «керованою демократією» та регульованою з Кремля економікою. Десятимільйонна Білорусь, на думку авторів статті, вже майже втрачена: президент Олександр Лукашенко набагато років випередив пана Путіна у встановленні фактичної диктатури шляхом підтасованих виборів, контрольованих засобів масової інформації та переслідування опонентів. З наступного року його країна, і так залежна від російських субсидій, має ухвалити рубль як свою національну валюту.

Білоруська опозиція не здається, і готується до нової битви: пан Лукашенко, який уже керує країною понад десятиліття, планує провести референдум зі змін до Конституції, який дозволить йому залишатися при владі і після 2006 року, коли спливе термін його нинішніх повноважень. Шанси білоруської опозиції провалити цей план, на думку “Washington Post”, тепер не більші, ніж у російської, коли були вибори до Думи. Кремль звісно задоволений, бо очікує, що пан Лукашенко, вже парія на Заході, продовжуватиме свою політику здачі національного суверенітету Росії, пише газета.

В Україні, на її думку, ставки ще вищі, але і сили здаються більш рівними. Президентські вибори, призначені на 31 жовтня, у другому турі, мабуть, зведуться до протистояння між Віктором Ющенком, який виступає за членство України в НАТО та ЄС, і прем’єр- міністром Віктором Януковичем, який виступає за тіснішу інтеграцію з Росією, і якого відкрито підтримує Путін. Цей вибір є більший, ніж просто геополітичний, вважає “Washington Post”.

Ющенко, який лідирує в опитуваннях, є прихильником збереження політичних свобод, у той час, як Янукович та нинішній Президент України Леонід Кучма рухаються в напрямку путінського політичного стилю. Контрольовані державою засоби масової інформації відкрито підтримують пана Януковича, проти опозиційного кандидата застосовують брудні прийоми, а західні оглядачі вважають, що уряд, за підтримки пана Путіна, спробує сфальсифікувати вибори.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG