Доступність посилання

ТОП новини

Концентрація влади в руках Москви небезпечна і для України - Збіґнєв Бжезинський.


Марія Щур

Прага, 20 вересня 2004 – Збіґнєв Бжезинський попереджає про небезпеку нової концентрації влади в руках Московської еліти для самої Росії та її сусідів, передусім України та Грузії. На думку колишнього радника американського президента з питань національної безпеки, адміністрація Джорджа Буша намагається підігрувати президенту Росії Володимиру Путіну, сподіваючись на його підтримку в боротьбі з тероризмом, не усвідомлюючи при цьому, що авторитаризм у Росії матиме негативні наслідки для всього пострадянського простору.

У своєму коментарі, що його вміщує впливовий американський діловий часопис “Wall Street Journal”, Збіґнєв Бжезинський звертається до теми нових політичних реформ Кремля, що мають посилити централізацію влади в Росії. На думку відомого американського совєтолога, цей крок, традиційний для російських автократів від Івана Грозного до Леніна та Сталіна, матиме руйнівні наслідки і для самої Росії, і для її сусідів.

Кремль, який намагається зосередити усю повноту влади у своїх руках, за словами Бжезинського, є «традицією, яка боїться будь-якої регіональної автономії, справжньої децентралізації, традиція, яка породжує шовіністичну параною, що буцімто політичний плюралізм неминуче призведе до розпаду Росії».

Насправді, на думку американського політолога, як за часів Сталіна, так і протягом останніх років, Москва паразитує на решті країни і плутає власні інтереси з інтересами всієї Росії. Москва отримує всі вигоди від модернізації та розвитку, в той час, як в інших російських містах життя більше нагадує часи Льва Толстого.

Як вважає Бжезинський, прагнення Путіна до централізації недаремно таке популярне серед московської еліти, адже вона досі виношує почуття ностальгії за статусом великої імперії, яка ототожнює власний добробут з домінуванням у всій Росії. Для них незалежність України, Грузії, чи Узбекистану є історичною образою. Опір чеченців російському домінуванню вони називають «терористичним» злочином. А автономія для 20 мільйонів російських неросіян є викликом їхнім привілеям.

Збіґнєв Бжезинський говорить, що Кремль, покладаючись на доходи від нафти, заперечує головний рушій модернізації – соціальну ініціативу. Він звертає увагу на те, що навіть Україна може показати у цьому приклад. Україна, яку, як вважає Бжезинський, Рада Наіональної Безпеки Буша старанно ігнорує, у пошуках підтримки Путіна, демонструє контраст у двох важливих сферах: економічній та політичній. Ïї економічний прогрес є більш розгалуженим і відчутним не лише в столиці. А в політиці, хоч вона ще вразлива для маніпуляцій, Україна вже двічі демонструє конкурентні президентські вибори. Зараз ніхто не може передбачити їхній результат, і вже це, на думку Бжезинського, є різким контрастом з так званими «виборами» в Росії, де Путін був єдиним реальним кандидатом.

На думку Бжезинського, адміністрація Буша повинна усвідомити, що те, що відбувається сьогодні в Росії, вплине на весь пострадянський простір. Нині багато нових незалежних держав побоюються, що заради війни проти тероризму США можуть зігнорувати зростаючі спроби пана Путіна заохотити маніпуляцію виборів в Україні, підтримати сепаратизм в Грузії та ізолювати Середню Азію. На переконання Бжезинського, перспективи демократії у самій Росії пов’язані, серед іншого, з долею демократії у цих сусідніх країнах. Тому, як говорить Збіґнєв Бжезинський, для того, щоб демократія процвітала в Росії, її сусіди повинні бути в безпеці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG