Доступність посилання

ТОП новини

Президент звільнив Євгена Марчука з посади міністра оборони України: винна й Америка?


Влада Саюк

Київ, 22 вересня 2004 - Президент Леонід Кучма звільнив з посади міністра оборони України Євгена Марчука. За словами Кучми, серед причин відставки незадовільна ситуація стосовно утилізації боєприпасів.

Євген Марчук був першим українським цивільним військовим міністром: його призначили в червні минулого року. Один з найбільших скандалів, які Марчуку вдалося пережити на своїй посаді,це вибухи на мелітопольських складах боєприпасів влітку цього року. Тоді через недбалість солдатів, які курили біля складу з озброєнням, тиждень лунали вибухи. Було зруйновано військову базу та будинки мешканців навколишніх сіл. За це Марчук отримав догану від Леонід Кучми.

З того часу Марчук особисто відповідав за стан вибухонебезпечних арсеналів. Через два місяці отримав ще одну догану за незадовільне виконання доручення про демілітаризацію та розвиток Балаклавської бухти в Севастополі. Сьогоднішня поїздка Кучми до Павлоградського хімзаводу у Дніпропетровській області стала останньої в кар’єрі міністра оборони. Там Кучма і оголосив про відставку Марчука. Свої дії Президент пояснив незадовільною роботою міністра.

Леонід Кучма: ” Гальмувати цей процес чи практично відкритий саботаж - я такого не розумію. З усіх точок зору проблема утилізації боєприпасів і озброєння, і ракет твердопаливних з точки зору безпеки - це питання номер один. І займатися тут якоюсь грою - я як проста людина абсолютно не розумію".

На Павлоградському заводі зберігається тверде ракетне паливо українських міжконтинентальних балістичних ракет. Там проводять його утилізацію в рамках міжнародних зобов’язань України зі скорочення і ліквідації стратегічних озброєнь. Робота з утилізації передбачена за угодою між Україною та Сполученими Штатами Америки 1993 року. У двохтисячному Конгрес США виділив майже 24 мільйони доларів на будівництво в країні спеціальної установки для ліквідації палива.

Минулого року США припинили фінансування проекту. На початку вересня під час візиту в Україну американський сенатор Річард Луґар, заявив що подальша співпраця можлива, але є розбіжності у поглядах щодо утилізації ракетного палива. Америка не дасть грошей, якщо Україна не піде на компроміс, заявив тоді Річард Луґар:

" США не надаватимуть кошти на це, тому що вони б потенційно використовувалися для надзвичайно небезпечного методу, який несе загрозу життю громадянам України. І я, чесно кажучи, під час зустрічі з міністром закордонних справ був навіть здивований, наскільки українська сторона безкомпромісна в бажанні проштовхнути саме цей небезпечний метод гідророзмиву. Але я сподіваюсь, що Україна пристане до думки США про те, як безпечно слід проводити утилізацію твердого палива від ракет СС-24".

Тим часом голова парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони комуніст Георгій Крючков рішення Леоніда Кучми відправити у відставку Євгена Марчука не критикує. Але він вважає, що до проблем Павлоградського заводу міністр оборони не мав стосунку. В інтерв`ю радіо “Свобода” Георгій Крючков сказав:

“Що стосується Павлограда, то проблема в тому, що американська сторона в односторонньому порядку відмовилася виконувати свої зобов’язання за угодою про створення установки для ліквідації твердого ракетного палива. Яка там вина міністра оборони, мені важко збагнути. Якщо були такі випадки, як під Мелітополем, то міністр відповідає за все. Заходи вживаються. Достатні вони чи недостатні, мабуть, завжди можна сказати, що вони недостатні”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG