Доступність посилання

ТОП новини

Представник третьої хвилі української еміграції у США не став третьою найвпливовішою людиною в ЦРУ через бекон.


Сергій Куделя

Вашинґтон, 6 жовтня 2004 – Новий директор Центрального розвідувального управління США Портер Ґосс призначив цього понеділка своїм старшим радником Михайла Костіва – американця українського походження. До останнього часу Костів працював у комітеті з питань розвідки Палати Представників Конґресу США, який очолював тоді ще конґресмен від штату Флорида Ґосс. Після відставки Джорджа Тенета та затвердження Ґосса новим директором ЦРУ Костів отримав пропозицію стати виконавчим директором Управління. Вперше американець українського походження міг стати третьою особою в американській розвідці. Однак цьому перешкодила одна-єдина публікація в газеті «Вашинґтон Пост»…

Михайло Костів належить до третьої хвилі української еміграції, яка прибула до Сполучених Штатів після Другої Світової війни. Останні сімнадцять років він живе поблизу Вашинґтона, де працював головним лобістом другої за розмірами нафтової компанії США – «Шеврон Тексако». Серед української громади американської столиці ім’я Костіва знають, але, за словами місцевих жителів, він не відзначався особливою громадською активністю в діаспорі.

В Україні Костів був принаймні двічі – як спостерігач на парламентських та президентських виборах 1994 року. Тоді він представляв Міжнародний Республіканський Інститут. І зараз він залишається заступником голови інституту – сенатора Джона МакКейна.

Однак, незважаючи на значні кар’єрні здобутки Михайла Костіва, для провідників українських діаспорних організацій він залишався людиною-загадкою. І тому для багатьох у діаспорі несподіваним стало повідомлення, що новий глава ЦРУ запропонував його минулої п’ятниці на посаду виконавчого директора Управління, – як і той факт, що впродовж сімдесятих років Костів працював офіцером американської розвідки.

Посада виконавчого директора вважається третьою за важливістю у кадровій ієрархії ЦРУ. Отримавши її, Костів був би відповідальний за розподіл бюджету, фінансову та кадрову політику розвідки. Однак через два дні після оголошення його кандидатури в авторитетній газеті «Вашинґтон Пост» з’явилося повідомлення, що двадцять три роки тому Костіва затримала поліція за дрібну крадіжку. За інформацією газети, він намагався винести з крамниці пакунок бекону, який коштував трохи більше як два долари.

На момент затримання Костів уже десять років працював в американській розвідці. Внаслідок цього інциденту він був тимчасово усунений від роботи. А через декілька тижнів Костів написав заяву з проханням про відставку. В обмін на неї, за твердженням «Вашинґтон Пост», ЦРУ домоглося зняття обвинувачень проти нього та знищення документальних підтверджень злочину. Після цього Костів успішно продовжив свою кар’єру вже в нафтовій корпорації. А про його тодішній вчинок колишні співслужбовці згадали лише зараз, коли він отримав можливість повернутися до розвідувального управління.

Як пише газета, багато хто у ЦРУ виявився проти швидких кадрових змін, які намагається здійснити новопризначений директор розвідки. Тому компрометувальну для Костіва інформацію «злили» журналістам «Вашинґтон Пост». І її оприлюднення виявилося для Михайла Костіва фатальним.

Наступного дня після появи публікації, коли він мав уже офіційно стати виконавчим директором, Костів поширив заяву, в якій відмовився від цієї посади. У ній він пояснив своє рішення тим, що «висунені обвинувачення будуть лише відволікати директора ЦРУ від головного завдання – боротьби з тероризмом». Хоча Костів не визнав достовірність згаданих у публікації фактів зі свого далекого минулого, він вважає, що його рішення «відповідає інтересам Управління та всіх зацікавлених осіб».

Того ж дня директор ЦРУ Ґосс вирішив усе ж залишити Костіва поруч і призначив його своїм старшим радником.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG