Доступність посилання

ТОП новини

Процес приватизацiї у Сербiї триває вiд середини дев’яностих рокiв. Спершу в ньому брали участь лише громадяни Сербiї, а вже нині державнi й так званi суспiльнi пiдприємства можуть купувати й закордоннi бiзнесмени та компанiї. У зв’язку з цим виникають численнi непорозумiння.


Белград, 8 жовтня 2004 – Працiвники “Ц- маркету”, найбiльшої в Сербiї мережi торговельних центрiв, цими днями влаштовують пiкетування та пiдписують петицiю, вимагаючи вiд влади не допустити, щоби фiрму купила словенська компанiя “Меркатор”. Причина, кажуть, суто патріотична: сербське майно має залишитися в сербських руках. Якщо “Ц -маркет” стане власнiстю словенцiв, то вони продаватимуть переважно словенськi й закордоннi товари, а сербськi виробники занепадатимуть. А окремi керiвники компанiї заявляють, що словенцi хочуть зруйнувати сербську економiку.

Мiнiстр торгiвлi Боян Димитриєвич каже, що в державнiй власностi є 14 % акцiй “Ц -маркету”. Влада, за його словами, зацiкавлена продати цi акцiї за якомога дорожчу цiну. Проте вона не може бути арбiтром на вiльному ринку й не буде позичати готiвку чи надавати кредити сербським компанiям для купiвлi акцiй привабливої мережi торговельних центрiв. Iншi урядовцi й економiсти попереджають, що в торгiвлi немає патрiотизму , що кампанiя на захист “Ц -маркету” могла б вiдвернути закордонних iнвесторiв вiд сербського ринку.

Тим часом 30 сербських компанiй сформували консорцiум, який заявив про намiр конкурувати зі словенцями. Та виявилося, що в згаданих компанiях значну частину, а то й бiльшiсть акцiй, мають закордоннi власники – хорвати, росiяни, англiйцi, словенцi тощо. Виявилося ще одне: вони не iноземцi, а серби, котрi свого часу заснували компанiї за кордоном й вiдтак дешево купували нiбито нерентабельнi, а по сутi прибутковi сербськi заводи, готелi, банки тощо.

Власниками таких компанiй із гучними закордонними назвами, як пише преса, вже не раз були керiвники тих же сербських фiрм. Iншими словами, йшлося не про приплив iноземних iнвестицiй, а про переливання капiталу з державної до приватних кишень.

Тепер такi, так би мовити, «фальшивi iноземцi» намагаються не пустити справжнiх словенцiв на так званий вiльний сербський ринок. Через це справа з “Ц- маркетом”, як би вона не завершилася, великою мiрою впливатиме на подальший перебiг приватизацiї. Перемога економiчних патрiотiв, кажуть економiсти, означатиме, що чужинцям нема чого шукати в Сербiї.
XS
SM
MD
LG