Доступність посилання

ТОП новини

Затримки зарплат у Польщі.


Володимир Павлів

Варшава, 8 жовтня 2004 - Кожен другий польський працедавець із тих, кого перевірила польська державна Інспекція праці, не виплачував своєчасно зарплати своїм робітникам. Таку інформацію оприлюднила вчора у Варшаві головний інспектор праці Анна Хінц. Поширеність цього явища експерти пояснюють високим безробіттям у Польщі. При високому безробітті ті, хто має роботу, готові піти на значні поступки, щоб її не втратити і саме цим зловживають деякі працедавці.

Про те, що багато працедавців у Польщі зволікають із виплатою зарплат своїм працівникам, голосно почали говорити ще кілька років тому. Польська громадськість дізналася про це внаслідок кількох страйків трудових колективів та й навіть одного публічного побиття учасниками мітингу директора швейної фабрики у місті Щецін.

Згодом цю інформацію підтвердили й перевірки польської державної Інспекції праці. Інспектори говорять, що ситуація із своєчасною виплатою зарплат польськими працедавцями змінюється на краще, але надто повільно. У 2002-му році такі порушення було виявлено на 68 % проконтрольованих підприємств, у 2003-му ця цифра зменшилася до 62 %. Цьогорічна ж перевірка показала, що серед майже семисот перевірених підприємств половина працедавців затримувала виплату зарплат своїм працівникам.

Такого типу правопорушення трапляються здебільшого на виробничих підприємствах, а також у службі охорони здоров''я, в будівельній та торговій сферах.

“На жаль, у даний момент у Польщі маємо справу із цілою так званою “культурою неплатіння”, – прокоментував цю ситуацію заступник міністра праці Пьотр Кульпа.

Разом з тим, як зазначив представник міністерства праці, уряд не збирається пасивно приглядатися до цих правопорушень, а збирається активно боротися із нечесними працедавцями. З цією метою підготовлено вже нові правила, котрі зокрема позбавляють права отримувати державні замовлення ті фірми, котрі упродовж року затримували виплату зарплат своїм працівникам. Натомість, відсотки, котрі нараховують від недоплачених своєчасно зарплат, тепер зростуть удвічі.

Цими проблемами переймаються не тільки урядовці, але й політики. У одній із парламентських партій народилась ідея створити публічний чорний список тих працедавців, котрі затримують виплату зарплат.

Теоретично працедавець, який зволікає із виплатою зарплат, може бути оштрафований на 1000 злотих (тобто, на 250 американських доларів). Якщо ж його піймають на такому багаторазовому порушенні, то може навіть потрапити на два роки до в''язниці. Але на практиці таке покарання трапляються дуже рідко.

Частиною цієї проблеми є страх втратити місце роботи, через що працівники неохоче звертаються до Інспекції праці зі скаргами на свого працедавця. Здебільшого відважуються на таке ті, хто вже втратив надію отримати свої гроші або просто звільнився з роботи.
XS
SM
MD
LG