Доступність посилання

ТОП новини

У Краї Косово у четвер завершилася передвиборча кампанiя. Парламентськi вибори призначенi на суботу 23 жовтня. Значна частина сербiв на заклик уряду Воїслава Коштуницi бойкотуватиме голосування.


Михайло Рамач

Белград, 22 жовтня 2004 – Йдеться про другi вибори вiд 1999 року, коли провiнцiя стала протекторатом ООН. Згiдно з правилами, якi встановила Мiжнародна адмiнiстрацiя, нацiональнi меншини мають право обрати 20 своїх депутатів. А загальне число парламентаріїв 120 осіб.

Проте значна частина сербiв, за рекомендацiєю Кабiнету мiнiстрiв та Сербської православної церкви, заявляє про намiр бойкотувати голосування. Вони стверджують, що в провiнцiї немає умов для вiльних виборiв , що неможливо розбудовувати парламентську демократiю там, де немає свободи пересування. А президент Сербiї Борис Тадич закликав землякiв взяти участь у виборах, оскiльки вони, за його словами, лише активною дiяльнiстю в державних органах будуть в змозi впливати на врегулювання остаточного статусу Косова. Пiсля звернення Тадича, своїх кандидатiв у депутати висунули двi сербськi коалiцiї.

Прихильники бойкоту провели цього тижня манiфестацiї у Белградi та в усiх сербських анклавах провiнцiї. А Тадича вони називають зрадником сербського народу та спiвробiтником албанських екстремiстiв.

Згiдно з опитуваннями, найбiльше голосiв етнiчних албанцiв здобудуть Демократична спiлка президента Косова Iбрахiма Руґови та Демократична партiя колишнього ватажка повстанців Хашима Тачi. Останнiм часом зростає й рейтинг полiтичного угруповання ОРА ( в українському перекладi: “Пора!” ) незалежного видавця Ветона Суроi, власника двох газет та одного телевiзiйного каналу.

Всi албанськi лiдери у передвиборчій кампанiї виступали за незалежнiсть Косова та за європейську iнтеграцiю провiнцiї. А щодо Сербiї, то вони готовi розвивати з нею добросусiдські відносини й нiчого бiльше. Це всупереч тому, що вiдповiдною резолюцiєю Ради безпеки ООН зазначено, що Косово є складовою частиною Сербiї.

Представники Мiжнародної адмiнiстрацiї та миротворчих сил висловлюють сподiвання, що вибори пройдуть без iнцидентiв.
XS
SM
MD
LG