Доступність посилання

ТОП новини

Колишні американські конгресмени вказують на порушення демократичного процесу виборів в Україні.


Сергій Куделя

Вашингтон, 21 жовтня 2004 – Обмеження свободи слова, залякування потенційних виборців, та однобічна агітація за кандидата від влади – такими, на думку двох колишніх американських конгресменів, є головні порушення під час президентської кампанії в Україні. У вересні вони відвідали Херсонську та Одеську області у складі групи колишніх американських законодавців. Їхня спостережницька місія була організована за сприяння Фундації “Україна-США”.

Лоренс ДеНардіс, який представляв штат Коннектикут у Конгресі США, цікавився Україною ще до розпаду Радянського Союзу, але вперше відвідав державу саме минулого місяця. Він каже, що серед зустрічей із офіційними українськими посадовцями йому найбільше запам”яталася зустріч з тодішнім главою Херсонської облдержадміністрації Сергієм Довганем: “Він виступив перед нами із надзвичайно нестриманою та обурливою промовою, спрямованою проти Ющенка. Я був настільки здивований, що навіть перепитав через перекладача, чи ми правильно його зрозуміли. І, безперечно, українські закони вимагають від посадовців залишатися нейтральними. У відповідь мені він повторив і навіть розширив свої обвинувачення, заявивши, що нещодавнє отруєння Ющенка була насправді спробою самогубства. Це не може не викликати обурення.”

Водночас ДеНардіс зазначає, що найбільше його вразили скептичні настрої серед виборців щодо чесності підрахунку голосів. Інший колишній конгресмен Луї Фрай зі штату Флорида вважає, що ступінь демократичності президентських перегонів в Україні буде виявлений саме у день виборів: “Багато передвиборчих скарг про порушення не відрізняються від тих, які мають місце у деяких регіонах США. У нас, наприклад, також виникають непорозуміння щодо того, хто може зареєструватися і хто не може. Тому моє головне занепокоєння пов”язане з тим, що відбудеться у день виборів. І саме тоді буде вирішене питання вільних та чесних виборів”.

За словами ДеНардіса, авторитетні соціологічні служби в Україні повинні провести екзит-поли, тобто, опитування виборців на виході з дільниць, що надасть об”єктивну картину розподілу симпатій між кандидатами. На його думку, суттєві розбіжності у результатах екзит-полів та офіційно оголошених результатах виборів можуть спричинити величезні проблеми всередині держави. На противагу, Луї Фрай стверджує, що найкращим запобіжником проти фальсифікації виборів стануть спостерігачі на виборчих дільницях: “Я не думаю, що протести допоможуть вирішити проблему (фальсифікації). Гадаю, що краще, якщо люди на виборчих дільницях будуть спостерігати за підрахунком голосів. Оскільки, якщо порушення відбудуться і вибори будуть фальсифіковані, ви не зможете вже виправити офіційно оголошений результат. Те, що відбулося у Грузії, навряд чи відбудеться в Україні”.

Конгресмен ДеНардіс також наголосив, що заплямовані порушеннями президентські вибори в Україні перешкодять її інтеграції із євроатлантичною спільнотою. Водночас головною загрозою для України, у випадку фальсифікації там президентських виборів, ДеНардіс назвав розчарування суспільства у власній спроможності домогтися позитивних змін у державі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG