Доступність посилання

ТОП новини

Звернення екс-президента Чехії Вацлава Гавела до народу України з приводу президентських виборів в Україні.


Дозвольте мені привітати вас, громадян України, з президентськими виборами, що наближаються, і запропонувати вашій увазі кілька своїх спостережень і думок.

В демократичному суспільстві вибори є миттю, що дає нам можливість докорінно і на багато років вплинути на внутрішню і зовнішню політику своєї країни. Незважаючи на те, що йдеться про такий важливий акт, ми часто зустрічаємось з великою байдужістю щодо вибору тих, хто в майбутньому буде за нас ухвалювати рішення. Я розумію, що люди втомлені щоденними проблемами і не хочуть займатись чимось іншим. Однак потрібно усвідомити, що застосування свого виборчого права не означає вже завтра змінити світ, але насамперед - культивувати політичну сцену і громадський простір як такий. Без виборчого очищення немає ані громадянського самоусвідомлення, ні політичного досвіду. Невикористання демократичних виборів означає відмовитись від свого головного громадянського права, а політики, яку б партію вони не представляли, почнуть цим швидше чи пізніше зловживати. До труднощів посттоталітаризму, в якому ми живемо, належить і недотримання чесних і регулярних виборів. Тим більше потрібно всіма демократичними засобами примусити державні органи і політиків навести порядок. І насамперед це завдання мали б виконувати засоби масової інформації. Від початку 90-их років ваше суспільство зробило великий поступ, проте коли б воно не набуло досвіду нормальних демократичних видозмін, то за кілька років могло б дивуватись, як швидко втратилось навіть те, чого вже було досягнуто.

Президентська система дає обраному голові держави великі повноваження. Саме тому я вважаю дні, що надходять, вирішальними не тільки для вас, але й для нас. Перебігом виборів та їхніми результатами ви вирішите самі, яким буде ваше майбутнє місце в нашому спільному світі. Ви отримали винятковий шанс стати шанованою складовою частиною світового порядку, а тому прошу вас, не промарнуйте його.

Ваш Вацлав Гавел

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG