Доступність посилання

ТОП новини

“Листи на Свободу”


Петро Кагуй

Аудіозапис програми:

Прага, 4 листопада 2004 року.

Петро Кагуй

В ефірі передача “Листи на Свободу”.

Перед мікрофоном у празькій студії Петро Кагуй.

Вітаю Вас, шановні слухачі!

Перший тур президентських виборів 31 жовтня засвідчив про пробудження українського суспільства. Про це можна говорити з огляду на високу активність участі українських громадян у виборах. Це підтверджують і ті піднесені настрої у суспільстві.

У багатьох з’явилася чи зміцнилася віра у можливість безпосередньо впливати на подальшу долю своєї держави. Відчувається громадянська активність і в листах та дзвінках до нашої редакції.

При цьому є й чимало песимізму та певного розпачу. Саме такими песимістичними відгуками наших слухачів ми й розпочнемо передачу.

Слухач 1

Дмитро з Мелітополя.

Такий гнітючий стан, що ми і Україна не мала інформації взагалі ніякої. Був інформаційний вакуум і тому такі показники. Там, де була інформація зовсім інші показники. Це по-перше.

А по-друге, у нас в Мелітополі і по районах УПЦ МП втручалась у справи. Вона агітувала відкрито за Януковича і проти розкольника Ющенка.

Таке в мене незадоволення. Якось треба посприяти цій інформації.

Дякую Вам!

Слухач 2

Такий момент: приходить чоловік без ноги на костилях, голосує і каже при виході: “Що ви хочете? Янукович – це вор в законі. Півкраїни сиділо, хто відмовиться за нього голосувати?” Оце така річ. Ось так у нас і голосували.

Петро Кагуй

Це був дзвінок із Бердянська Запорізької області. А ось що повідомила наша слухачка із міста Гайворона, що на Кіровоградщині.

Слухачка (переклад)

Місцева влада вдалася до великої фальсифікації. Справа в тому, що у нас - усі за Ющенка голосували, не лише в Гайвороні, весь район. А вони як могли драпалися.

Дійшло до того, що вже голова державної адміністрації Рябокучма Микола Семенович узяв сам урну - пішов по вулиці Енгельса до тих лежачих, щоб вони проголосували. Уявляєте!!!

Потім, сам голова райради Соларев давав усім цим дільницям команди... Всілякі... Мертвих душ у списках повно. Потім із тими бюлетенями... як вони там махінації робили. Я хочу щоб це знав увесь народ, уся Україна. Люди обурюються від того, що немає справедливості. Нічого ми не можемо довести. Підкупи! Платять великі гроші, заплатили...

Навіть, ось наприклад, голосує людина... сусід чи там чоловік виїхав, його немає, він не може проголосувати. Його вже давно немає у Гайвороні: “викресліть його”. Вони з боку простим олівцем пишуть: “вибув”. Людина запитує, а чому Ви не ручкою пишете? Відповідь: “А нам дали таку вказівку!”.

І потім була розмова, люди почули, як Соларев і заступник голови міськвиконкому, Полянова, є така, Любов Володимирівна... Коли вони вже побачили, взнали, що проходить Ющенко, чули по телефону люди, як він дав команду їй: готуйте запасні протоколи, протоколи, готуйте запасні...

Ось усе, що я хотіла Вам сказати. Бувайте здорові!

Слухач 3

Я дзвоню вам з Кіровоградської області з міста Гайворона. Я хотів би розповісти вам про ситуацію, про яку шумить все наше містечко.

У нас є Рябокучма, в Києві Кучма, представник президента. Так от у нього є такий замісник Солорєв Віктор Володимирович, котрий дав команду після того, як більшість гайворонців проголосували за Віктора Ющенка, то ним була дана команда загальні протоколи по району підмінити.

Слухач 4

Я, член однієї з виборчих дільниць Вінниці, переконаний, що в межах України десь 6% голосів було підроблено на користь Януковича. Шляхів підробки безліч. Це окрема тема.

Мене цікавить те, що проголосувати на виборах ще півбіди, але поцікавтесь як приймали протоколи і виборчі матеріали міста Вінниці. Це просто жах, вакханалія. Люди втрачали людську подобу, щоб здати ці матеріали. Була вказівка влади зробити все, щоб затягнути цей процес.

Хто дав вказівку фальсифікувати списки виборців? Те, що ці списки були спотворені у більшості областей України, крім Донбасу говорить про те, що це була злочинна вказівка зверху. Хто цей наказ віддав? Хочемо знати його прізвище.

Вінничанин.

Слухач 5

Я пропоную обговорити нагальну тему такого стану як масова фальсифікація списками виборців під час президентської кампанії 2004 року. Я за два ці роки як член комісії не бачив ще такого навмисного, наглого допущення таких помилок. Таких помилок раніше не було.

Це один ресурс із фальсифікації. Хто за це відповість? В нормальних країнах вже голова ЦВК повинен подати у відставку, і його повинні притягнути до судової відповідальності.

Петро Кагуй

В ефірі передача “Листи на Свободу”.“Направляю Вам копію скарги до виборчої комісії, - мовиться у листі нашого постійного слухача Олександра Рачека із Києва. У нашому кооперативі живуть, прописані - 102 особи, а “помилок” вистачає відсотків на 25! Списки виборців давали так звані паспортні столи, тобто міліція. Але ж хто-хто, а міліція знає, де хто живе! Отже явна фальсифікація з боку міліції”, - наголошує киянин Олександр Рачек.

Хтось написав та відіслав офіційні скарги, а хтось взявся за написання гуморесок, як це зробила наша слухачка із Київщини:

Слухачка 2

У виконанні слухачки звучить гумореска.

Слухачка 3

Недалеко від Хмельницького є психіатрична клініка. Перший раз в історії клініки, коли психічно хворі люди, не те, що трудоспособні, вони не можуть мати своєї думки, так як є хворі, голосували на підтримку Януковича. З кожним там проводилась робота.

Є така інформація, що не тільки по Хмельницькій області, а і по Житомирській області. Доки буде продовжуватися оцей тест буквально на всі державні установи, і на вчителів, і на лікарів?

Чому от головний лікар, наприклад, однієї із хмельницьких лікарень просто в п’ятницю обійшов всі палати і сказав, щоб люди, які хотіли голосувати проти Януковича пішли додому, а потім він всіх прийме назад. Тільки ті люди, які голосували за Януковича залишилися в лікарні.

Доки це все буде продовжуватись про які нормальні вибори може йти мова, коли тут стільки фальсифікацій, які видно простій людині?

Слухач 6

Я є активіст “ПОРИ” Володимир.

Хочу повідомити вам, що на виборчому окрузі №191, який знаходиться в Хмельницькій області, дільниця №175, там знаходиться колонія №85 особливо строгого режиму, то звідти надходять повідомлення, що люди, які проголосували за Ющенка посаджені до карцеру. Їх тримають на тюремному режимі, постійно пресують за те, що вони зробили.

Слухач 7

Почув по радіо “Свобода” і по Національному радіо, що прем’єр-міністр, кандидат в президенти Янукович розлаяв тих керівників областей і районів, які начебто погано підготовилися до виборів особисто його – Януковича. Мовляв, і дахи течуть у них, і не підготовлені до паливного сезону.

Я от хотів запитати особисто у цього кандидата в президенти, що ж він розвішав пусті оці дурні біг-борди по всій Україні. У нас у Севастополі на кожному кроці вони були. Кажуть, що він їх зробив 120 тисяч штук, а кожен коштував від 3 до 5 тисяч доларів, а то і більше. Охороняли їх. Це ж теж людям платили, за те, що їх малювали, друкували, пакували, прибивали, бетонували і т.д.

Кажуть, що на всю виборчу кампанію Янукович затратив аж 10 млрд. гривень. Це ж великі гроші. На ці гроші, якби він був добрий хазяїн, то зібрав би всіх керівників і сказав: “Знаєте, що хлопці, не буду я нічого робить і своє кримінальне лице людям показувати. А давайте оці всі гроші потратимо на ремонт мереж паливних, водопроводів, дахи поремонтуємо”.

От тоді люди скажуть: “Який добрий хазяїн, який він господар, як турбується про людей”. От це було добре. З цією заявою він буде матюкати і знімати їх буде. Це він сам розписався в своїй безгосподарності. Це його добра реклама, який він “хазяїн”. От я хотів би таке сказати.

Потін, офіцер у відставці.

Я пройшов таке горнило, як кажуть. На крайньому півночі був і в Сибіру, і в Великій Британії 2 роки працював з 1996 по 1998 рік. У мене є з чим порівнювати наш спосіб життя і у Великій Британії.

Слухач 8 (переклад)

Запровадити громадянство подвійне. Це звичайно політичний хід - такий піар. Ось я дивлюся, я в Одесі проживаю. Люди клюнули - у нас російськомовні. Люди вже навіть говорять: а чому б і ні? Можна буде їздити до Польщі, до Чехії, Словаччини вільно.

Розумієте, що відбувається! Люди не розуміють, що таке подвійне громадянство. Я хотів би щоб ці питання Ви, хоча б краєчком порушували, щоб люди... сіра маса в основному. Щоб вони це розуміли, не клювали на це. Думаю, що Росія знає що робить - щоб ми програли.

Що стосується виборів в Одесі - ось мене у списках не було і мене попросили почекати мовляв дві години... автобус має прибути. Тобто обманули мене! Я стояв, а в нас приватний сектор, багато людей знайомих. Я запитував.., багатьох у списках не має.

Коли я стояв там, мені сказали: дайте паспорт і ми Вас запишемо на другий тур. Я собі подумав: при чому тут другий тур? А вони інтенсивно записували людей - на другий тур, обманювали людей. І люди йшли геть, додому, хто повірив. Мені знайомі, осіб 5, казали: мене не має (у списку), а моя покійна мама, яка померла 10 років тому – є. Мовляв: батько є, брат, сестра є, а мене не має!

Розумієте, що зробили. Покійників записували, а живих людей ні. В основному, я помітив за дві години: вони повиключали зі списків потенційних “ющенківців”, демократів. Викреслювали молодь, а голосували люди похилого віку, в основному. Ну похилого віку, Ви розумієте, вони голосували за того барана. Молодь частково була виключена.

Я був у райвиконкомі. Все-таки я домігся свого – проголосував! Так там жінка, голова комісії, кричала голосно: у нас три будинки новоселів - три будинки 12-поверхових - і жодної особи не записано. Ось такі справи. Дякую Вам. Оприлюдніть про це подвійне громадянство. Воно нам зовсім не потрібне.

Слухач 9

Ось люди мого віку, мені вже за 50, пам’ятають статтю Конституції СРСР як і УРСР про керівну і направляючу роль КПРС, натхненницю і організатора всіх наших перемог. Ця стаття свого часу була знята.

Дякуючи Богові і здоровому глузду такої статті не існує в Конституції незалежної української держави. Але це не так. Організатором і натхненником зовнішньої і внутрішньої політики є неконституційний орган АП, головою якої є Медведчук, котрий являється керівником партії СДПУ(О), а ідеологом цієї партії є колишній ідеолог КПУ Кравчук, який започаткував інститут президентських представників на місцях.

Ось такий вибухонебезпечний конгломерат антиукраїнізму сконцентровано в цій адміністрації. Тож, шановні мої брати і сестри, про які чесні вибори може йти мова, про яку українську державу ми можемо мріяти, коли цей неконституційний орган у президентських перегонах підтримує людину, котра зап’ятнала свою долю двома судимостями, вона ще й співпрацювала з КДБ, і співпрацював з КДБ керівник цієї партії Медведчук?

Так лише за умов, коли ми відсторонимо від влади оцю партію, оцю так сказати АП, то у нас буде надія збудувати дійсно українську незалежну державу. А для цього нам потрібно, щоб на виборах прийшли до влади саме про українська влада. Лише за цих умов ми збудуємо українську державу. А не змінивши владу ми так і будемо борсатись у цьому цинізмі і ніколи не вийдемо на пряму дорогу щасливого життя.

Дякую вам за увагу.

Шановні слухачі, українська редакція радіо “Свобода” завжди рада Вашим листам. Для тих, хто бажає нам написати, але ще не знає нашої адреси, повідомляємо:

Адреса в Україні:

01 001Київ-1, Головна пошта,Абонентська скринька 496.

Ви також можете зателефонувати до нашого київського корпункту і висловити свої міркування з тих чи інших проблем українського сьогодення.

Щодня, від понеділка до п’ятниці між 11 і 13 годиною наші звукооператори запишуть Вас за телефоном 490-29-04. Прохання висловлюватися якомога лаконічніше.

Ми чекаємо на Ваші листи і телефонні дзвінки!


Петро Кагуй

В ефірі передача “Листи на Свободу”.

Читаю послання Романа Юсипа зі села Липа Долинського району Івано-Франківської області: “Щодо Януковича, то хоч він і сильний та хитрий чоловік, але не може зрозуміти такого: два хитріші за нього Леоніди (Кравчук і Кучма) підтримують його, з розрахунку, щоб потім він захищав їхні інтереси і великі капітали. Щоб ішов проти НАТО і Євросоюзу.

І ще одне. Хочу нагадати біблію тим, хто купився на тимчасове підвищення пенсій, на ті “новітні тридцять срібняків”,
- зауважує Роман Юсип із Івано-Франківщини.

“Звертаюся до усіх слухачів волелюбної “Свободи”, - а це вже лист Орест Гавриліва із Львівщини, який закликає: “Не будьмо, як нас називають “козлами”. Нині не потрібно ділитися на правих, лівих і ще лівіших. Забудьмо взаємні образи і віддаймо голоси за, таки - народного кандидата, справді нашого без лапок. Пам''ятаймо, що останній шанс – 21 листопада. І що від нашого свідомого вибору залежить подальша наша доля і доля України”, - написав учитель-пенсіонер Орест Гаврилів зі села Уличне Дрогобицького району Львівської області.

А ось фрагменти із листа Дмитра Зайченка із міста Марганець Дніпропетровської області:

“Усі ми є свідками як нинішня олігархічно-мафіозна кримінальна влада здійснювала підготовку до виборів шляхом тиску і шантажу на виборців з боку структур місцевої влади. Підкупляла злиденних пенсіонерів надбавками до пенсії. А засоби масової інформації, радіо, телебачення були використані для пропаганди виключно за провладного кандидата. Результати першого туру виборів підтвердили, що владі вдалося домогтися відповідних результатів.

На превеликий жаль, частина наших громадян, обдурених владою, а також куплених за гроші, наперекір своїй совісті – проголосували за ставленика Леоніда Кучми.

Шкода, що ми так продаємо себе. І виходить, що ми своїми ж руками добровільно затягуємо зашморг на своїй шиї. Ми даємо можливість кримінальній владі й надалі керувати державою, розкрадати наше народне багатство, даємо волю корупції, хабарництву.

Але у нас ще є можливість виправити свої помилки – прийти і проголосувати 21 листопада за Віктора Ющенка, - закликає Дмитро Зайченко із міста Марганець Дніпропетровської області.

А зараз пропоную послухати у дикторському читанні поетичне послання Максима Козака із Дніпропетровська:

Прокидайся, Україно, Піднімайтесь люди!

Україна! Люба ненько! Славний отчий краю! Чом болить моє серденько, - Я сказати маю.

Незалежна, суверенна Стала ти. Одначе Люд знедолено-злиденний В скруті стогне й плаче.

Можновладці-казнокради Від’їдають пики. Обзивають бидлом, стадом Цей народ великий.

Обібрали тебе, мила, Олігархоклани. І надалі хижа сила Має темні плани.

Жебраки в смітті гребуться, Безпритульні діти... А в найвище крісло рвуться Злодії й бандити.

Всюди-безлад! Скрізь-руїни! Доки ж так ще буде? Тож прокинься, Україно! Підніміться, люди!

Звучить фрагмент пісні Павла Дворського “Товариство моє”.

Слухачка 3

Я Ірина Петрівна з Дніпропетровська.

Хочу сказати Морозу, що всі роки його політичного життя ми з чоловіком були його прихильниками і слідкували за його політичним життям. Тепер, коли я бачу, що після виборів він, навіть можна сказати, що шантажем Ющенка, вимагає прийняти політичну реформу, то я вважаю, що зараз політичну реформу проводити ніяк не можна.

Чому за 10 років правління Кучми не позбавляли його президентських повноважень, а тепер, коли прийде до влади новий президент, то треба обмежувати його повноваження. Хай це буде Ющенко, хай це буде Янукович, я не знаю, кого вибере наш народ, але зрізати повноваження у президента зараз не можна. Це моя думка і думка мого чоловіка.

І Симоненку скажу, що те, що він заявив про не підтримку ніякого кандидата йому честі не дає, просто його електорат не буде вести боротьбу за вибори народного президента, а дуже жаль мені.

Слухач 10

Звучить вірш у виконанні слухача про сьогоднішню парламентську більшість.

Звучить фрагмент пісні Павла Дворського “Товариство моє”.

Петро Кагуй

Це все на сьогодні, шановні слухачі.

З Вами був Петро Кагуй.

А наступні три тижні передачу “Листи на Свободу” готуватиме мій колега Зиновій Фриз.

Дякуємо Вам за: увагу, за Ваші листи та телефонні дзвінки!

На все добре. До наступних зустрічей в ефірі.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG