Доступність посилання

ТОП новини

Харi Костов, прем’єр-мiнiстр Македонiї, в понедiлок подав у вiдставку. Вiн пояснив, що зробив це через те, що одна з партiй правлячої коалiцiї, а саме партiя етнiчних албанцiв Демократична унiя за інтеграцiю, гальмувала його реформаторськi прагнення.


Михайло Рамач

Белград, 17 листопада 2004 – Харi Костов вiд листопада 2002 року був мiнiстром внутрiшнiх справ. Головою уряду вiн став пiвроку тому, пiсля обрання колишнього прем’єр-мiнiстра Бранка Црвенковського главою держави. За словами Костова, мiнiстри вiд Демократичної унiї за iнтеграцiю дбали лише про iнтереси етнiчних албанцiв та iнтереси своєї партiї. Коалiцiйних партнерiв Костов обвинуватив у влаштуваннi родичів на прибуткові посади та в корупцiї й додав, що за таких умов неможливо запроваджувати економiчнi реформи, якi є стратегiчною метою країни.

Преса в Скоп’є зазначає, що мiнiстр транспорту Аґром Буджаку на сесiї уряду прямо сказав Костову, що вiн за свої вчинки вiдповiдає лише Алi Ахметi, лiдеру своєї партiї. А мiнiстр економiки Стевчо Якимовський з Лiберал-демократичної партiї вiдмовився реалiзувати заходи уряду щодо боргу нафтової компанiї “Макпетрол”.

На думку оглядачiв, непартiйний Костов подав у вiдставку на вимогу Соцiал-демократичної спiлки, котра має найбiльше депутатiв у парламентi. Соцiал-демократи, яких очолює президент Бранко Црвенковський, прагнуть створити ефективнiшу владу й таким чином пiдвищити свiй рейтинг напередоднi мунiципальних виборiв, якi мають вiдбутися в першiй половинi наступного року. Президентська партiя бажає якомога бiльше використати ефекти двох своїх досягнень. Йдеться про визнання Сполученими Штатами Америки конституційної назви македонської держави “Республіка Македонія” та про поразку опозиції на референдумi, що вiдбувся 7 листопада.

Опозицiя вимагала скасувати закон про новий територiальний подiл країни, яким надано ширші права етнiчним албанцям в тих округах, в котрих вони становлять бiльшiсть населення. Урядовцi припускають, що вашингтонська адмiнiстрацiя впливатиме на Європейський союз та Організацію Об’єднаних Націй, щоб і вони змiнили офiцiйну назву країни, котру в Брюсселi та Нью-Йорку досi називають Колишньою Югославською Республiкою Македонiєю.

Отож вiдставку прем’єра в Скоп’є вважають не слабкiстю найбiльшої партiї, а попередженням соцiал-демократiв коалiцiйним партнерам, що ті повиннi беззастережно спiвпрацювати з ними на шляху економiчної та полiтичної перебудови країни.
XS
SM
MD
LG