Доступність посилання

ТОП новини

Як ставляться українці до НАТО?


Тарас Марусик

Київ, 17 листопада 2004 – Під час круглого столу “Громадська думка щодо євроатлантичної інтеграції України: шляхи забезпечення ефективного діалогу влади з населенням” були оприлюднені результати соціологічного дослідження, проведеного Інститутом проблем державного управління та місцевого самоврядування на замовлення Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України. Експерти роблять висновок, що в Україні відсутня ефективна державна політика у цій сфері.

В ході соціологічного дослідження були опитані тисяча громадян України i 500 експертів. Якщо говорити про громадян, то за безумовну підтримку курсу України на вступ до НАТО висловилися понад 22% . Підтримали “з побоюваннями” 30% і ще приблизно 30% - проти вступу до НАТО.

Опитування виявило і неоднакове ставлення різних групи людей до цього питання. Найбільше євроатлантичну інтеграцію України підтримують менеджери, приватні підприємці, керівники підприємств, посадові особи силових структур, держслужбовці, службовці місцевих органів самоврядування та студенти, найменше – пенсіонери, інженерно-технічні працівники, працівники промисловости, наукової галузі, викладачі i військовослужбовці.

Серед параметрів, які досліджувалися, був етнічний і релігійний чинники. Так, великою є підтримка вступу України до НАТО католиками, греко-католиками і православними Київського патріархату. Православні ж Московського патріархату стримані щодо євроатлантичної інтеграції України. А етнічні українці вступ своєї країни до НАТО підтримують вдвічі частіше, ніж етнічні росіяни.

На запитання радіо “Свобода”, чи означають наведені цифри поділ України або, як дехто сьогодні говорить, її розкол, відповів помічник Президента України з питань національної безпеки, голова Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України Володимир Горбулін:

“Я з цим не згоден і ніколи не буду погоджуватись. Існують різні верстви населення і існує їхнє різне ставлення. Тут є для цього історичні, географічні і, мабуть, ще соціальні причини. Але це ніяк не розколює Україну, це дозволяє визначити шляхи подальшої роботи з населенням відносно їх інформованості про те, що таке альянс, які його цілі і принципи".

Звернув увагу Володимир Горбулін і на недостатню інформованість громадян України про діяльність НАТО:

“Значно активніше треба працювати в регіонах, бо складається враження, що Київ і обласні центри значно краще підготовлені з точки зору інформованості. А в такі невеличкі міста, особливо мене вразили цифри сільської місцевості, практично нічого не доходить. Звідки буде мінятися ставлення до НАТО, яке більше 50 років розглядалася як суто агресивна військова політична організація”.

Тарас Марусик: “Відомо, що там три канали тільки доходять”.

Володимир Горбулін: “Значить, треба покращувати роботу трьох каналів”.

Торкнувшись президентських виборів, Володимир Горбулін сказав, що виборча кампанія проводиться не на тому рівні і не робить чести Україні як державі, але результати виборів не вплинуть на стратегію євроатлантичної інтеграції України:

"Я думаю, що уповільнення не буде. Могло б бути прискорення в результаті виборів, коли президентом був би Ющенко. Я думаю, що Януковичу, як представнику східного регіону, як прем’єр-міністру, який не достатньо ще в силу часу займався політичними питаннями, прийдеться переглянути деякі свої погляди на НАТО і на роль НАТО в створенні колективної безпеки в Європі, про що казав пан Янукович під час висвітлення своєї зовнішньополітичної програми”.

Володимир Горбулін вважає, що євроатлантичні прагнення України не призведуть до руйнування вітчизняного військово-промислового комплексу. Тим часом Борис Тарасюк, керівник Парламентського комітету з питань європейської інтеграції, передбачає, що у разі перемоги Ющенка на виборах Україна зможе вступити до НАТО через чотири роки.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG