Доступність посилання

ТОП новини

Дмитро Видрін про російську мову.


Тарас Марусик

Київ, 23 листопада 2004 року - Минулого четверга в столиці України відбувся “круглий стіл”, організований “Русскім клубом”, на тему: “Чи можливий белґрадсько-тбіліський сценарій для Києва.” Ведучий рубрики “А мова – як море!” Тарас Марусик звернув увагу на цікаві мовні аспекти у виступі директора Європейського інституту інтеграції та розвитку Дмитра Видріна.

Дмитро Видрін, виступаючи на тему “круглого столу”, заявив, що передумови для будь-якого сценарію розвитку подій існують, особливо пов’язані з соціальною сферою, оскільки в Україні створений унікальний лад – корпоративний капіталізм.

Як не дивно, сказав Видрін, на 13-му році незалежности можна вести мову про національно-визвольну революцію. При цьому він нагадав, що 10 років тому, перебуваючи в опозиції разом з тодішнім кандидатом в Президенти Леонідом Кучмою, добивався права розмовляти російською мовою.

“І пробував переконати своїх слухачів і, в тому числі, глядачів, якщо вдавалося прорватися на телеекран, в тому, що й опозиція в Україні може розмовляти російською.

“що російська мова – це не тільки мова брехні, не тільки мова ретроградства, не тільки мова номенклатури. Вона може бути мовою якої-неякої демократії”.

Дмитро Видрін сказав, що сьогодні в нього подібні відчуття до тих, що були в 1994 році. Родина у Видріна російськомовна, але нещодавно його син, студент-тележурналіст, несподівано перейшов на українську мову.

“Він каже: мені соромно розмовляти російською. Російська мова сьогодні знову стає мовою брехні, тому що основна маса брехні – телевізійна. На превеликий жаль, вона проходить через “велику і могутню мову”. Ви, мабуть, помітили, як матюкаються про себе оператори, які знімають цей “круглий стіл”.

“Тому що їм незручно за те, що вони потім показуватимуть. На жаль, так виходить. Я розумію, що є соціальне замовлення, і так вийшло, що це соціальне замовлення номенклатурне збіглося з мовною атрибутикою.

Я думаю, що нам доведеться кілька років реабілітувати “велику і могутню” в Україні, доказуючи, що не тільки брехня може бути російською мовою. Російською розмовляють не тільки ті люди, які чіпляються за владу, але нею може розмовляти нормальний демократ, в тому числі опозиція і так далі.

Говорив директор Європейського інституту інтеграції та розвитку Дмитро Видрін під час “круглого столу” “Чи можливий белґрадсько-тбіліський сценарій для Києва?”

На сьогодні все. Зустрінемося в четвер у рубриці “А мова – як море!”.
XS
SM
MD
LG