Доступність посилання

ТОП новини

Головне не піддатися на провокації - Вацлав Гавел в інтерв’ю для “Радіо Свобода”.


Прага, 26 листопада 2004 р. – Одним із перших на події в Україні відреагував колишній президент Чехії Вацлав Гавел. У понеділок, 23-го листопада, Гавел висловив солідарність з українським народом. Його звернення зачитали на майдані Незалежності у Києві, де зібралися тисячі українців, які протестують проти фальсифікації виборів.

Вацлав Гавел дав докладніше інтерв`ю Радіо Свобода з приводу ситуації в Україні:

Вже сама підготовка президентських виборів проводилась з багатьма маніпуляціями і придушенням свободи слова. Про це довший час попереджали всі гідні довіри джерела. Через те мене не здивував перебіг першого і другого кола виборів. Я переконаний у перемозі опозиції. Мене дивують прихильники дотеперішнього способу ведення політики, які б хотіли з украденими функціями допуститись ризику міжнародної ізоляції, що в таких випадках загрожує. За це країна і вони самі заплатили б велику ціну.

Враховуючи досвід чеських перетворень, що б мали зробити українські лідери для того, щоб у ці драматичні дні зберегти національну єдність?

З власного досвіду знаю, що найважливішим нині є не піддатись на провокації до насильства і подавати до засобів масової інформації правдиву інформацію. У нас студенти і митці ходили на заводи і роз’яснювали вимоги тодішньої опозиції. В кожному разі потрібно зберегти мирний перебіг передачі влади.

Якщо цього разу в Україні переможе демократія, коли, на вашу думку, Україна зможе вступити до Європейського Союзу і НАТО? Скільки потрібно для цього часу?

Головною метою не може бути членство в якійсь організації, але вільне суспільство. Тобто сьогодні не стоїть питання, буде чи ні Україна членом Європейського Союзу і НАТО, але щоб це була вільна держава, в якій дотримуються права людини, де працюють всі демократичні інститути й яка є правовою країною. Вже потім вільне суспільство зможе вирішувати, вступати чи ні до цих організацій. Це мусить бути вільний вибір вільних громадян і саме про це зараз ідеться. Чи буде потім Україна намагатись стати членом Північноатлантичного альянсу чи Європейського Союзу, двері для неї повинні бути відкритими і Європа мала б надати їй допомогу.
XS
SM
MD
LG