Доступність посилання

ТОП новини

Американські спостерігачі не впевнені у здатності української влади забезпечити чесне пере голосування.


Сергій Куделя

Вашинґтон, 30 листопада 2004 – Забезпечення чесного підрахунку голосів в Україні у разі проведення “третього кола” виборів буде важливим іспитом для ОБСЄ та країн Заходу – таку думку висловив радник Гельсинкської комісії США Орест Дейчаківський, обговорюючи моніторинґ українських виборів під час брифінґу у Вашинґтонському бюро радіо “Свобода”. Він зазначив, що організувати нову делегацію західних спостерігачів за два чи три тижні буде надзвичайно складно і це вимагатиме від урядів США та країн ЄС застосування додаткових ресурсів.

Водночас інший учасник брифінґу, виконавчий директор “Дому Свободи” Дженіфер Віндзор не відкидає можливість застосування української владою нових, спритніших технологій фальсифікації в “третьому колі” виборів.

Обидва учасники брифінґу, присвяченого спостереженню за президентськими виборами в Україні, говорять про масові фальсифікації волевиявлення громадян. За словами Ореста Дейчаківського, лише маніпуляції з відкріпними посвідченнями спотворили результат виборів принаймні на 5 %.

Водночас учасники брифінгу також висловили своє захоплення масовими протестами українських громадян проти порушення їхніх демократичних прав.

Говорить виконавчий директор “Дому Свободи” Дженіфер Віндзор: “Українці сприйняли досвід інших держав та перенесли його на новий рівень. Усі раніше говорили, що українське громадянське суспільство є дуже слабким, люди загалом апатичні, існує пасивність і вони не готові виступати проти своєї влади. І от ми дивимося на події останніх шести місяців – і виявляється, що українське громадянське суспільство не відповідає цим стереотипам. Воно насправді – одне з найпотужніших серед країн СНД”.

Натомість Орест Дейчаківський наголосив на мирному характері протестів, а це, на його думку, особливо важливе досягнення для багатомільйонної держави. Водночас він вважає, що опозиції вдається шляхом протестів знищити в Україні атмосферу страху, а це створює сприятливі передумови для чеснішого волевиявлення громадян у випадку переголосування.

Дженіфер Віндзор погоджується, що проведення додаткового кола виборів буде найкращим виходом із політичної кризи в Україні. Однак вона застерігає від надмірно оптимістичних очікувань щодо чесності можновладців: “Якщо відбудуть перевибори – не думайте, що все відбудеться чисто. Вони можуть знайти хитріші способи фальсифікації і не зроблять стільки дурниць. Вони мають перевагу всередині держави, і їхня минула поведінка вказує, що вони готові вплинути і на наступне коло виборів”.

Орест Дейчаківський також вважає, що українська влада не використала свій шанс довести відданість демократичним цінностям: “Упродовж цього року до України приїжджали різні посадові особи зі США та Європи, які наголошували на важливості вільних та чесних виборів. І коли вони зустрічалися з Кучмою, то наголошували на важливості для нього позитивної історичної спадщини. Однак до цього часу це не спрацювало”.

Як каже Дженіфер Віндзор, навіть деякі африканські диктатори зважали на своє місце в історії. Тому в неї залишається надія, що українському президентові це місце також не байдуже.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG