Доступність посилання

ТОП новини

США не хочуть сваритися з Росією. Навіть через Україну.


Сергій Драчук

Прага, 8 грудня 2004 – Розбіжності у ставленні до становища в Україні між Сполученими Штатами Америки і Росією загрожують попсувати їхні відносини, вважають спостерігачі. Останніми днями чільні російські урядовці не раз закидали Сполученим Штатам Америки втручання в справи інших країн, зокрема України. США до таких заяв ставиться поблажливо. Але й попри таке ставлення оглядачі вважають, що напруженість у відносинах між Вашинґтоном і Москвою наростає.

Із погляду Росії, США й Захід втручаються в події в Україні й інших колишніх радянських державах. Натомість у США й на Заході становище бачать так, що втрутилася саме Росія, коли підтримала недемократичні вибори в Україні, а Захід і США лише стали на бік демократії й повсталого народу.

Російський аналітик Дмітрій Тренін із московського Інституту Карнеґі каже, що президент Росії Владімір Путін вважає події в Україні ледь чи не за особисту образу з боку США і зауважує, що конфлікт через Україну може серйозно зашкодити відносинам між двома державами в широкому плані:

«Знаєте, в мене вперше за час після розпаду Радянського Союзу склалося враження, що «модель Холодної війни» – це не просто вираз, це може бути й реальністю за певних умов. Гадаю, те, що відбулося в Україні, що відбувається в російсько-американських відносинах через Україну, – це дуже серйозно. Думаю, це не досить добре усвідомлюють у Вашинґтоні».

Для Вашинґтона, де не визнають серйозної напруженості у стосунках із Москвою, питання полягає в тому, чи здатен він вдовольнити Росію, не жертвуючи при цьому своєю підтримкою демократичних реформ в Україні й інших колишніх радянських державах. І вашинґтонська адміністрація намагається втримати цю тонку рівновагу, кажуть аналітики у США.

Тед Ґейлен Карпентер із вашинґтонського Інституту Като каже, що адміністрація президента США Джорджа Буша не хоче сваритися з Владіміром Путіним, бо вважає, що Росія може допомогти Вашинґтонові з цілої низки важливих питань, як-от: війна з тероризмом, підтримка в Раді безпеки ООН чи розвиток ядерних технологій у Північній Кореї й Ірані:

«Ми дуже старалися не вбити клин поміж Заходом і Росією. І хоча ми, може, й хотіли б побачити перемогу реформаторських сил в Україні, ми не хочемо, щоб така перемога настала за рахунок створення серйозних напруженостей із Росією. Звідси й дбайливе утримування рівноваги, що його намагається втримати адміністрація, і то досі доволі вміло».

Але є й критичніші думки. Професор політології Університету Джорджа Вашинґтона й аналітик Ради з закордонних відносин США Джеймз Ґолдґаєр переконаний, що, захищаючи демократію й права людини на колишньому радянському просторі, США не мусять непокоїтися, що роздратують тим Росію:

«Можна говорити про Україну, і треба говорити про Україну, не говорячи про Росію. Це не питання Холодної війни. Це не питання про те, що, мовляв, США виграють, а Росія програє. Це питання шансу для України. Путін вирішив говорити словами часів Холодної війни. Він вдається до мови розколу. Ми ж не маємо підстав купуватися на його підхід».

Усупереч думці Карпентера Ґолдґаєр каже, що Росія насправді зовсім не є добрим партнером США з головних усесвітніх питань, і внаслідок цього всього їхні стосунки доведеться рано чи пізно переглянути.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG