Доступність посилання

ТОП новини

Для перемоги цілей “помаранчевої революції”, нова українська влада повинна очиститися від представників старого режиму – Радек Сікорський.


Сергій Куделя

“Помаранчева революція” в Україні стала продовженням “оксамитових революцій” кінця 80-х років у Східній Європі, і повинна призвести до очищення української влади від найбільш корумпованих представників попереднього режиму. Таку думку висловив в інтерв”ю Радіо Свобода виконавчий директор програми Нова Атлантична Ініціатива при Американському Інституті Підприємництва Радек Сікорський. У 90-х роках він працював заступником міністра оборони та заступником міністра закордонних справ Польщі. В останні тижні він виступив організатором двох конференцій у Вашингтоні, присвячених подіям в Україні, та відвідав українську столицю напередодні другого туру виборів. На його думку, за два тижні мирних протестів українцям вдалося створити для своєї держави позитивний імідж на Заході, якого їй бракувало усі 14 років незалежності. Однак він наголошує, що боротьба за демократію в Україні ще не завершилася.

Масові протести проти фальсифікації результатів президентських виборів були мотивовані, на думку Сікорського, неприйняттям українським суспільством корумпованої владної верхівки.

“Українцям просто набридло бути очолюваними групою шахраїв, які скуповують власність за мінімальними цінами та керують державою бандитськими методами, проявом яких було вибвство журналіста Гонгадзе та отруєння кандидата у президента Ющенка.”

Сікорський вважає, що перемога лідера опозиції повинна бути лише першим кроком в утвердженні цілей “помаранчевої революції”. Головним, на його думку, повинно стати забезпечення умов, за яких не можна було б узурпувати владу у майбутньому.

“Спочатку необхідно створити інституційну основу для утвердження змін. Тобто ухвалити такі норми, які б унеможливили контроль влади над ЗМІ чи котроль над судовою владою, чи проведення таємної приватизації чи вседозволеність спецслужб. Водночас, я думаю товариш Сталін був правий, коли казав, що кадри вирішують усе. Тому я не думаю, що можна утвердити перемогу революції без кадрових змін.”

Водночас, Сікорський переконаний, що новій владі в Україні необхідно відмовитися від послуг тих осіб, які були обличчям попереднього режиму:

“Якщо цього не зробити, то розпочнеться аномія, швидке невдоволення тих самих людей, які здійснили революцію. Сподівання цих людей, які і сподівання поляків п”ятнадцять років тому, є дуже великми. Тому дехто обов”язково буде розчарований. Але важливо, щоб суспільво вважало, що нова влада робить правильні речі. Тому ті особи, які порушували закон, на руках яких кров, люди, які нажилися за рахунок держави, їм не місце у новій демократичній владі. Оскільки, мені видається, що люди особливо не змінюються. Раніше дехто думав у Польщі, що колишніх комуністичних ватажків необхідно простити і вони виправляться і стануть добрими хлопцями. Однак, подивіться, що зараз ми маємо перший комуністичний уряд при владі у Польщі, і він виявився найбільш корумпованим урядом за останні п”ятнадцять років.”

За словами Сікорського, Україна знаходиться у набагато кращому економічному стані ніж Східно-Європейські держави п”ятнадцять років тому. Отже, вона не потребуватиме великих обсягів допомоги з боку Заходу. Але західні держави повинні, на його думку, винагородити Україну прийняттям у ВТО та початком переговорів щодо вступу в ЄС . Водночас, Сікорський вважає, що членство в НАТО може бути запропоноване Україні вже у перший термін президенства Ющенка. Він відзначає, що Захід вже почав по інакшому сприймати Україну.

“Завдяки помаранчевій революції Україна створила для себе позитивний імідж на Заході. І по-друге, стало очевидним посилення авторитарних тенденцій у Росії, а часи отруєння світових лідерів вже не повинні повертатися. Люди на Заході занепокоєні цим, і тому вони слідкують за подіями в Україні так уважно і з такою симпатією.”

Хоча Сікорський висловлює оптимізм щодо перспектив України, він застерігає від надмірної ейфорії.

“Навіть якщо демократичні сили переможуть, то вороги демократії спробують взяти реванш тоді, коли Україна зникне з перших шпальт світових газет.” – попереджає дослідник Американського Інституту Підприємництва у Вашингтоні Радек Сікорський.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG