Доступність посилання

ТОП новини

“Дім Свободи” відзначає прогрес демократії в Україні, та повернення до радянських часів в Росії.


Сергій Куделя

Вашингтон, 21 грудня 2004 - Україна увійшла до трійки пост-радянських держав, в яких за останній рік відбулося покращення стану демократії. Так вважають експерти американської правозахисної організації “Дім Свободи”, які оприлюднили свій щорічний огляд демократичних тенденцій у світі., Україна, разом з Естонією, покращили свої показники у забезпеченні громадянських свобод, а Грузія розширила гарантовані громадянам політичні права. Водночас, за висновками "Дому Свободи," у чотирьох інших пост-радянських державах – Росії, Білорусі, Вірменії та Литві – стан демократії погіршився. Зокрема, як наголошують експерти, внаслідок значного обмеження політичних прав, Росія, вперше з 1989 року, опинилася у групі держав, що визнаються організацією як “невільні”.

Головним уроком 2004 року експерти “Дому Свободи” вважають ефективність громадянського протесту як способу досягнення політичних змін у недемократичних державах. Як зазначається у звіті організації, останні протестні акції в Україні та Грузії довели, що навіть за умов обмеження демократичних свобод, вибори можуть стати поштовхом до повалення напівавторитарних режимів. Адже, саме відверта маніпуляція виборчим процесом та фальсифікація його результатів викликають різке суспільне невдолення, яке висловлюється у формі протестних акцій. Водночас, у державах так званої “керованої демократії”, до яких належать більшість колишніх радянських республік, сформована достатня правова база для розвитку демократичних інститутів. Тому, як зазначається у звіті “Дому Свободи”, протести лише покликані змусити владу керуватися буквою та духом закону.

На відміну від України та Грузії, де вибори таки дозволили мобілізувати суспільство на захист громадянських прав, значні порушення під час президентських виборів у Росії не викликали громадського спротиву. Тому, як вказується у звіті правозахинсиків, за минулий рік влада обмежила політичні права росіян до рівня радянських часів. Пояснєю директок офісу “Дома Свободи” у країнах Центральної та Східної Європи Джон Кубінєц:

“Загалом можна сказати, що Росія зробила найбільший крок назад серед усіх пост-радянських державах. Головними проблемами були централізація влади, посилення тиску на ЗМІ, тиск на громадські організації, зокрема проведення невиправданих податкових інспекцій та інші форми тиску. І серйозні питання стосовно виборчого процесу, зокрема щодо останніх президентських виборів, які були визнані невільними та несправедливими.”

Водночас, як зазначила виконавчий директор організації Дженіфер Віндзор, посилення авторитаризму у Росії викликає ще більше занепокоєння у контексті нещодавнього відвертого втручання президента Путіна у політичні справи сусідніх держав, таких як Україна. Однак, за її словами, завдяки мирним протестам Україна все ж приєдналася до процесу глобального поширення свободи у світі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG