Доступність посилання

ТОП новини

Американський репортер, кореспондент “Нью-Йорк Таймс” вирішив провести власне розслідування таємниці отруєння Віктора Ющенка, лідера української опозиції, і дійшов висновку, що ця детективна історія гідна пера Агати Кристі.


Юрій Дулерайн

Нью-Йорк, 22 грудня 2004 - Сі-Джей Чіверс, кореспондент “Нью-Йорк Таймс” у Києві, зустрічався і розмовляв з людьми, які могли пролити світло на спробу отруїти діоксином Віктора Ющенка. Ющенко захворів після 5 вересня, коли обідав на дачі у Володимира Сацюка, тоді – заступника начальника СБУ. Ще там був генерал Ігор Смешко – начальник СБУ і Давид Жванія – менеджер виборчої кампанії Юрченка. Хоча лікарі висували таку версію, що краплю діоксину могли розчинити в супі Ющенка, з”ясувалося, що супу там не було. Пили пиво, горілку й коньяк, їли раків, м”ясо, салат з помідорів та огірків. Ющенко повернувся додому -і тяжко захворів. Як виявилося вже у віденській лікарні, його стравохід і шлунок вкриті виразками, такими ж, як і на обличчі. Інтенсивний гострий біль у спині.

У злочині підозрювали опонентів Ющенка, зокрема, керівництво СБУ. Чіверс, кореспондент Нью-Йорк Таймс, зустрівся зі Стацюком, господарем дачі. Той каже: “Це зачіпає мою особисту честь і честь моєї сім’ї. Я ладен співпрацювати з метою знайти справжню причину того, що сталося”. Генерал Смешко, який, за його словами, дав інтерв”ю іноземному журналістові уперше за 32 роки служби, заявив твердо: “Найголовніше – це те, що наша служба безпеки не завдавала жодної шкоди панові Ющенку, і не намагалася завдати шкоду. Це нам відомо напевно. Всі інші версії ми перевіримо”. На запитання, як він почувається, коли його публічно називають підозрюваним, генерал Смешко відповів запитанням: “А чи б вам сподобалося, якби ваші діти (а в нього двоє синів) запитували вас: “Тату, чи ти це зробив?” Мені це болить. Ми зробимо все, аби дошукатися правди. Це справа гідності всієї нашої служби.”

Разом з тим, Смешко заявив, що Ющенко захворів і відчував біль ще до вечері 5 вересня. Він відклав візит на один день, посилаючись на виснаження і біль у спині. Жванія це підтвердив, сказавши, що спина в Ющенка болить здавна і цей біль, можливо, не пов”язаний з отрутою.

Іще цікава деталь: як стверджують спеціалісти, симптоми отруєння діоксином проявляються не одразу, це бере тижнів зо два. А за два тижні перед вечерєю на дачі, тобто наприкінці серпня, Ющенко, за словами його менеджера, був у Криму. На думку Жванія, замах міг вчинити хтось із кримінальних авторитетів, можливо у співробітництві з Росією та членами адміністрації Кучми. Жванія каже, що, як член комісії Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю, він чув запис розмови, де російський кримінальний авторитет кілька разів пропонував допомогу членові адміністрації Кучми, якщо треба когось отруїти чи ліквідувати. На прохання репортера показати йому запис, Жванія сказав: “Після виборів”. Ну, чиста тобі Агата Кристі або Жорж Сименон.
XS
SM
MD
LG