Доступність посилання

ТОП новини

Угорсько-сербські стосунки у світлі поїздки Вука Драшковича до Будапешта.


Василь Плоскіна

Угорщина, 20 січня 2005 - У четвер у Будапешті чекають на приїзд міністра закордонних справ Сербії та Чорногорії Вука Драшковича, відомого опозиційного політика за часів президентства Слободана Милошевича. Попри те, що останнім часом у Воєводині нерідко спостерігалися антиугорські настрої, белґрадський уряд вважає, що міжетнічні інциденти в цілому не впливають на розвиток двосторонніх стосунків між двома країнами.

Відомий політичний діяч з Бєлґрада переконаний, що нині вже ніщо не може зіпсувати традиційно добрі сербсько-угорські міждержавні стосунки. Глава зовнішньополітичного відомства Сербії та Чорногорії Вук Драшкович напередодні офіційної поїздки в Угорщину підкреслив це також в інтерв’ю угорському національному інформаційному агентству МТІ. Як відомо, у сербському краї Воєводині мешкає 300-тисячна угорська меншина. Після приїзду сюди сербських переселенців з Боснії та Герцеґовини а також інших республік колишньої Югославії, які були втягнуті до воєнного конфлікту на початку 1990-х років, угорці Воєводини не раз скаржилися на переслідування з боку шовіністично налаштованих сербських переселенців.

Угорців стали ображати на вулицях, чого раніше не було, навіть бити угорську молодь, якщо хтось із молодих людей поводився зухвало, як пояснювали потім у поліції затримані серби-хулігани. Поширеним явищем минулими роками стало також плюндрування угорських могил на католицькому цвинтарі в Новому Саді та інших містах і селах, де компактно проживає угорська меншина. Ці та деякі інші факти спричинилися потім до деякого напруження в міждержавному сербсько-угорському діалозі. Перевіркою ситуації угорської меншини наприкінці січня цього року, як очікується, займеться навіть спеціальна група експертів Європарламенту.

Тим не менше бєлґрадський уряд, за словами міністра закордонних справ Вука Драшковича, усвідомлює, що інциденти у краї Воєводині аж ніяк не можуть впливати на загальний перебіг сербсько-угорської співпраці, адже наріжним каменем будь-якої зовнішньополітичної діяльності уряду має бути політичний позитив, конструктивна діяльність, а не негатив міжетнічного походження, вважають офіційні особи Сербії та Чорногорії. Тому приїзд Драшковича у четвер до Будапешта слід розцінювати як спробу сербської сторони зміцнити й розвинути традиційно добрі зв’язки з Угорщиною в царині політики, економіки й культури. Як стало зрозуміло з висловлювань Вука Драшковича, офіційний Бєлґрад не заперечуватиме також і проти введення Угорщиною подвійного громадянства для воєводинських угорців.
XS
SM
MD
LG