Доступність посилання

ТОП новини

Законопроект Олександра Мороза про статус російської як офіційної.


Тарас Марусик

Київ, 20 січня 2005 року - На черзі – постійна рубрика, присвячена мовним питанням. Сьогодні продовжуємо обговорювати новий законопроект Олександра Мороза, яким голова Соціалістичної партії України пропонує надати російській мові статус офіційної.

Професор Інституту журналістики Київського Національного університету імени Тараса Шевченка, доктор філологічних наук Олександр Пономарів згадав, як розвивалися мовна ситуація в Україні після здобуття нею незалежности.

Повільний, але поступовий процес відновлення повноти функціонування української мови був зупинений інавґураційною промовою Леоніда Кучми в 1994 році, в якій він пообіцяв зробити російську державною мовою. “Якби не це, - каже Олександр Пономарів, - ми б уже давно не мали жодних проблем”.

Олександр Пономарів

Я не кажу, що всі раптом почали б говорити українською мовою, і цього ніхто не вимагає. Хай росіяни говорять російською, хай кримські татари говорять кримсько-татарською, але тоді всі усвідомили, що громадяни незалежної України повинні знати українську мову.

Але Кучма, на жаль, сказав це, що він надасть статус офіційної. Він його не надав, бо одразу ж невдовзі після його тронної промови відбулася загальноукраїнська наукова конференція, на якій було доведено, що жодних підстав немає для надання російській мові статусу державної чи офіційної, бо офіційна і державна – це те ж саме.

Треба сподіватися, що все ж таки ВР не прийме цей проект, тому що більшість українського народу, яка голосувала за Віктора Ющенка, знала, що в його програмі немає такого. Віктор Андрійович чітко заявив, що не буде закрита жодна російська школа, що не буде жодних утисків російській мові, але він нікому не обіцяв, що він зробить російську мову офіційною.

Тарас Марусик

Ось як професор Пономарів оцінює поданий Олександром Морозом законопроект.

Олександр Пономарів

Цим своїм законопроектом Мороз, хоч він виступав і засуджував сепаратистські тенденції, він якраз ллє воду на млин отим сепаратистським тенденціям. На всій території України, крім Криму, переважає українське населення, у тому числі і на Донеччині, і на Луганщині. Але там шкіл майже немає українських.

Російські школи хай собі діють, але треба нарешті вже починати відкривати українські школи. Крім того, у нас немає проблем. У нас, наприклад, в інституті журналістики є вихідці з Донеччини і з Луганщини, вони добре володіють українською мовою.

Тобто це проблема штучна, її підтримують явно антиукраїнські сили, які живляться з боку російських шовіністів. І, на жаль, Олександр Мороз висунув такий антиукраїнський проект.

Тарас Марусик

А тепер - реакція львівського мовознавця Ірини Фаріон.

Ірин Фаріон

Державний статус української мови – це одне з найбільших досягнень незалежної України. Поряд з проголошенням цієї незалежності. Тому посягання на 10 статтю Конституції – це, фактично, посягання на духовну безпеку України, яка є безсумнівним пріоритетом для будь-якої вільної і сильної держави.

Чому це робить Мороз, союзник “помаранчевих”? Тому що соціалізм Мороза ніколи не був соціалізмом західноєвропейського зразка, це типовий представник лівої радянської партії. Звідси його концептуальне вже подвійне відступництво, а саме політреформа і бажана мовна реформа. Тобто це посягання не просто на владу, а на серцевину влади.

Образно кажучи, політреформа – це форма того серця, а її величність мова – це биття серця.

Зрозуміло, що оббиває Мороз. Мовні загравання з російськомовним електоратом вже напередодні парламентських виборів 2006 року. Це абсолютно логічно з його боку та аморально та низько щодо вільних українців та української України.

Тарас Маруик

Говорила Ірина Фаріон, відомий львівський мовознавець. На сьогодні все. Наступного разу – продовження цієї ж теми.
XS
SM
MD
LG