Доступність посилання

ТОП новини

На “Берлінале” Україна представлена лише одним фільмом у Міжнародному форумі молодіжного кіно.


Надія Кандиба

Німеччина, 11 лютого 2005 - Кожного року в січні, коли в Німеччині переважають холодні, сірі пейзажі дощової середньоєвропейської зими, Берлін на десять днів занурюється в яскраве сяйво світу кіно. Міжнародний кінофестиваль “Берлінале”, який нині відбувається в 55-й раз, вже давно перетворився на одну з найвизначніших культурних подій світового рівня.

“По-перше, “Берлінале” відбувається взимку. Як правило, в цей час холодно і йде дощ. І це те, чого ані в Каннах, ані у Венеції ще не змогли повторити”, - пожартував керівник Міжнародного кінофестивалю в Берліні Дітер Косслік під час урочистої церемонії відкриття кіносвята. Незважаючи на таку незатишну погоду, “Берлінале” є справжнім магнітом для міжнародних кінозірок. У четвер на відкритті були присутні американський комік Джері Люіс, англійські актори Джозеф Фіннес та Крістін Скотт-Томас. До речі, Фіннес та Скотт-Томас знялися в головних ролях стрічки “Людина – людині” французького режисера Режі Варньє, якою відкрився берлінський кінофестиваль. Міжнародне журі цього разу очолив німецький режисер Роберт Еммеріх, який вже тривалий час працює в Голлівуді. Під час нинішнього кінофестивалю в Берліні на публіку чекає чимало несподіванок. Одна з них – входження до складу журі відомого українського письменника, сценариста та оператора Андрія Куркова:

“Це було дуже несподівано. Практично я отримав запрошення в останні дні революції. Вже перед перемогою. Я не думав про фестиваль. У мене були зовсім інші думки. І раптом телефонний дзвоник від директора фестивалю. Спочатку я хотів навіть відмовитися, бо це було якось не в тему.”

Врешті-решт Андрій Курков все ж таки погодився. Як і на інших членів журі, на нього чекають досить завантажені дні і вкрай складна робота: за “Золотого Ведмедя” змагатиметься понад 20 стрічок, серед яких ціла обійма європейських - три німецьких фільми, чотири французьких, один російський, але жодного українського фільму. Чому?

“Тому що його нема. А чому його нема? Тому що у нас вже багато років не було культурної державної політики. Я, до речі, і на собі відчув, що таке знімати кіно в Україні. Два роки тому міністерство культури замовило мені сценарій. Я його написав і його схвалили. Почали виробництво, згодом заморозили. Потім сказали, що сценарій поганий. Потім перед виборами запропонували знову відродити сценарій. Навіть сказали, що є гроші. Але був телефонний дзвінок, щоб я пояснив публічно, чому я голосуватиму за Януковича. Я сказав, що цього ніколи не зроблю і все остаточно заморозили. Ось вам наше українське кіно.”

На думку Андрія Куркова, в культурній сфері Україна так само потребує люстрацію, як і в політиці.

“Подивіться, хто знімав погане кіно за часів незалежної Україні. Це ті самі люди, які знімали погане кіно в радянські часи. Треба змінити обличчя режисерів і обличчя в міністерстві культури. Нам потрібні молоді режисери, молоді сценаристи. Я згоден взагалі не писати більше сценаріїв - тільки нехай дадуть роботу молодим сценаристам.”

Цього року на “Берлінале” познайомитися із сучасним українським кінематографом можна буде тільки в рамках Форуму молодіжного кіно. Глядачам пропонується фільм “Путівник” українського режисера Олександра Шапіро. Загалом же на Міжнародному кінофестивалі в Берліні, який триватиме до 20 січня, буде показано 350 фільмів з 52 країн.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG