Доступність посилання

ТОП новини

Комісар ЄС їде до Києва охолоджувати голови євроінтеграторів?


Марія Щур

Прага, 16 лютого 2005 – Завтра розпочинається візит до України комісара Європейського Союзу з закордонних справ Беніти Ферреро-Вальднер. У Києві голова європейської дипломатії має запропонувати українському президенту та новій урядовій команді змінений план дій щодо розвитку українсько-європейських стосунків. Та оглядачі у Брюсселі попереджають, що насправді комісар їде переконати Київ відмовитися від планів членства в ЄС у найближчому майбутньому.

Беніта Фрерро-Вальднер везе до Києва новий компромісний варіант співпраці з Україною, який не включає можливості членства України в ЄС ані у найближчий час, ані у віддаленому майбутньому. З іншого боку, перед від’їздом до української столиці європейський комісар наголосила, що хоче якнайтіснішої співпраці з Україною в межах нового Плану дій:

“Я хочу наголосити, незважаючи на те, що говорять деякі коментатори, що план має на меті наблизити Україну до ЄС, а не тримати на відстані витягнутої руки. Я вважаю, що це дуже важливо. Ми зробили значні кроки для того, щоб визнати зміну політичної реальності в Україні”.

На думку багатьох коментаторів в Брюсселі, Помаранчева революція в Україні захопила ЄС зненацька. Як писала польська преса, Європейський Союз, хоча і поділяє цінності, які обстоювали українці під час революції, для бюрократів у Брюсселі ( та й у деяких інших столицях) було б простіше, щоб Україна залишилася під старою владою і не вимагала членства. Також вони вказували на те, що ЄС побоюється зіпсувати стосунки з Росією через Україну. Закид, який європейський комісар рішуче відкидає.

За словами Беніти Ферреро-Вальднер, новий План дій буде потужним сигналом для України. Проте оглядачі вважають, що це не той сигнал, на який сподівається нова урядова команда та президент України, який проголосив членство в ЄС однією з магістральних цілей України. Замість цього Європейський Союз намагається поставити Україну в один ряд з такими країнами, як Мароко чи Білорусь, які або взагалі не є на Європейському континенті, або виступають демонстративно проти ЄС.

“Звичайно, Україна є в Європі, але я можу сказати вам також, що Європейська політика сусідства не стосується членства. Відповідь ясна”, - говорить Беніта Ферреро-Вальднер.

Трирічний план сусідства, який у Києві погодилися розглядати лише як перший крок до членства, включає кроки, які відкриють доступ деяким українським товарам на європейський ринок, розв’яжуть питання, пов’язані з наданням Україні статусу країни з ринковою економікою, прискорять вступ України до Світової організації торгівлі та спільного європейського ринку. Але свою відмову в членстві ЄС пояснює не українськими, а скоріше власними проблемами:

“Є дві речі. Перше, Україна – це величезна країна, яка ще має багато зробити і з чогось потрібно починати. А по-друге, Європейський Союз щойно прийняв до своїх лав 10 нових країн. Ïх потрібно перетравити. Існують також важливі Копенгаґенські критерії, які визначають умови членства. Потрібно пам’ятати, що ЄС повинен мати можливості прийняти нових членів”, - пояснює Беніта Ферреро-Вальднер.

За словами європейського комісара, не всі країни-члени ЄС готові навіть розмірковувати над членством України. Вона також рішуче відкинула порівняння України з Туреччиною, якій нещодавно було обіцяно розпочати переговори про вступ:

“Ми працюємо з Туреччиною з 1964 року, Туреччина була на різних етапах. Вона є у митному союзі з ЄС, вона має з нами зону вільної торгівлі, вона провела багато реформ, не всі, що ми хотіли, але багато”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG