Доступність посилання

ТОП новини

Сербську громадськiсть цими днями схвилювало повідомлення про те, що керiвник Служби безпеки значну частину архiвiв полiтичної полiцiї передав американському Центральному управлiнню розвiдки. В центрi скандалу – близькi спiвробiтники колишнього та нинiшнього прем’єра.


Михайло Рамач

Белград, 23 лютого 2005 – Чи можливо, щоб керiвник Служби безпеки держави став шпигуном або принаймнi спiвробiтником спецслужб iншої країни? Сербськi оглядачi кажуть, що все можливе. Владимир Попович, котрий свого часу був близьким спiвробiтником покiйного прем’єра Зорана Джинджича, десять днiв тому в телевiзiйному iнтерв’ю заявив, що архiвні документи полiтичної полiцiї легальним шляхом потрапили до рук американцiв. А Раде Булатович, нинiшнiй керiвник Служби безпеки, яку офiцiйно називають Агентством у справах безпеки та iнформацiї, заявив, що ця iнформацiя достовірна. Але компакт- диски американцям передав не вiн, а його попередник на цiй посадi. Колишнiй керiвник вiдразу заперечив це.

Попович, котрий розкрив аферу, тим часом виїхав за кордон. Белградський слiдчий суддя вимагає вiд нього повернутися, щоб пояснити, звiдки в нього такi данi. Попович виявив готовнiсть зустрiтися iз слiдчими в будинку белградського посольства у Вiднi. Водночас він направив до прокуратури документи, якi, як кажуть його адвокати, пiдтверджують достовiрнiсть обвинувачень. Попович уточнює, що нинiшнiй керiвник полiтичної полiцiї перебував у Сполучених Штатах у травнi минулого року. За його словами, працiвники Служби безпеки були приголомшенi таким вчинком свого керiвника й попередили про це окремих урядовцiв. Але на цьому усе й закiнчилося.

Наразi голова парламентського комiтету з питань безпеки вимагає вiд полiтичної полiцiї чiткої вiдповiдi щодо скандалу. Ескперти ж кажуть, що парламентарiї дiстануть лише формальну бюрократичну вiдповiдь, оскiльки спецслужби досi залишилися недоторканними, їх неспроможна контролювати виконавча влада.

Преса щодня подає новi подробицi, обвинувачення та спростування. Оглядачi згоднi лише в тому, що без диму вогню не буває, ймовірно, йдеться про ще один етап боротьби за владу мiж колами, близькими до колишнього прем’єра Джинджика, та спiвробiтниками нинiшнього голови уряду Воїслава Коштуницi.
XS
SM
MD
LG