Доступність посилання

ТОП новини

Уряди України і Польщі обіцяють активніше співпрацювати в економіці та енергетиці.


Володимир Павлів

Варшава, 4 березня 2005 - Уряди України і Польщі обіцяють поглиблювати економічну та енергетичну співпрацю. Про це сторони домовилися в п`ятницю під час візиту до Києва прем’єр-міністра Польщі Марека Бельки. Йшла мова і про плани проведення Року України у Польщі та захист українських заробітчан у сусідній державі.

Україна і Польща підписали нову угоду про економічну співпрацю, замість попередньої, яка припинила свою дію у зв’язку зі вступом Польщі до Європейського Союзу . На думку оглядачів, це швидше міністерська рутина, ніж якесь досягнення. Представлення українській стороні очікувань щодо проведення Року України у Польщі – це теж жест швидше символічний, бо в основному ця програма повинна бути опрацьована відповідними українськими структурами.

Розвитком торгових відносин з Україною Польща теж в цілому задоволена, оскільки за станом на минулий рік польський експорт в Україну є вдвічі більшим, ніж імпорт з України, тобто продали Україні на 2 мільярди доларів, а купили на 1 мільярд. Згода панує між урядами обох країн і в питанні продовження нафтопроводу Одеса-Броди до польського Гданська та використання його в майбутньому саме у цьому напрямі. Напередодні візиту Марека Бельки до Києва деякі експерти критикували польський уряд за те, що вже вдруге виключне право на переговори по приватизації металургійного заводу Гута Ченстохова отримав британсько-індійський концерн Міттал Стіл, а не “Індустріальний Союз Донбасу”, і натякали, що це може негативно вплинути на позицію офіційного Києва у справі добудови стратегічного нафтопроводу. Однак формально цього не сталося. І хоч прем`єри Марек Белька та Юлія Тимошенко торкнулися цього питання, воно не стало на заваді домовленості про утворення спільної робочої групи для вивчення перспектив продовження українського нафтопроводу до Польщі. Важливість цього проекту для обох сторін пояснюється їхнім взаємним бажанням хоч частково позбутися залежності від постачання російських енергоносіїв. При цьому Польща теж хотіла б не посваритися з Росією, сказав на напередодні у Варшаві польський прем’єр:

Говорить Марек Белька: “В інтересах нашої політики є узгодити, як бути водночас проукраїнськими і не антиросійськими. Чи не справляти враження антиросійськості. А це потребує великої мудрості. Ну, і що тут довго говорити – рішучості і відважності. І треба пам’ятати, що в цьому нам не будуть допомагати, як наші партнери зі сходу, так і наші приятелі із Західної Європи”.

У Києві 4-го березня урядовці вперше обговорили можливості експорту газу з України до Польщі. Для української сторони важливим стала також домовленість обох прем’єрів в майбутньому підписати угоду про “сезонних працівників”. Юлія Тимошенко заявила, що "цей документ є дуже важливим кроком назустрiч Українi з боку польського уряду". Угода дала б можливість тисячам українців, що приїздять на заробітки до Польщі, працювати на легальних умовах, а також дала б їм гарантії медичного та соціального забезпечення. Такий договір вже багато місяців лежить у польському міністерстві економіки і ось тепер з’явилася надія, що незабаром його доопрацюють і підпишуть.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG