Доступність посилання

ТОП новини

Україна хоче виводити свої війська з Іраку за американський рахунок. Але, на відміну від Гондурасу, не має на це згоди Вашинґтона.


Сергій Куделя


Вашинґтон, 14 березня 2005 – Україна очікує від Сполучених Штатів покриття фінансових видатків, пов’язаних із виведенням українського військового континґенту з Іраку. Про це практично не повідомлялося, але це було однією з тем переговорів у Вашинґтоні міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка. Однак, як стало відомо з джерел у державному департаменті США, американська сторона поки відмовляється надавати будь-які ґарантії, що вона фінансуватиме виведення з Іраку українських військових.

Рішення припинити українську військову присутність в Іраку до кінця цього року в Вашинґтоні сприйняли якщо й без особливого ентузіазму, то принаймні з розумінням. Як неодноразово зазначали найвищі американські посадовці, вони усвідомлюють, що Президент України Віктор Ющенко повинен виконувати свої передвиборчі обіцянки.

Під час прес-конференції минулої п’ятниці після переговорів із міністром Борисом Тарасюком державний секретар США Кондоліза Райс повторила слова вдячності американської сторони за участь України в міжнародних стабілізаційних силах в Іраку. На її думку, Україна повинна пишатися своїм внеском у процес політичної еволюції Іраку.

Водночас, як зазначила Райс, обидві сторони продовжуватимуть переговори щодо того, як здійснити виведення українських військ. Продовження консультацій необхідне, зокрема, через те, що українська сторона очікує від Вашинґтона оплати вивезення з Іраку української військової техніки та військовослужбовців.

Однак Сполучені Штати поки що не погоджуються на українські умови. Під час свого візиту до Вашинґтона главі українського зовнішньополітичного відомства не вдалося досягти з цього питання чітких домовленостей. А українське посольство у США заперечує навіть сам факт обговорення цієї проблеми.

Більшість держав коаліції, які вже ухвалили рішення вивести свої війська з Іраку, здійснювали це виведення за власний рахунок. Як зазначив в інтерв’ю радіо “Свобода” представник голландського посольства, для Нідерландів оплата повернення військ додому, яке розпочнеться 15 березня, – це справа честі.

Однак голландський дипломат із розумінням поставився до необхідності бідніших держав виводити свої війська за американський рахунок. Такою державою, зокрема, був Гондурас, який повернув декількасот своїх військових із Іраку минулого року.

Як пояснив радіо “Свобода” гондураський дипломат, США заплатили за виведення їхніх військових на підставі попередньо укладеного двостороннього меморандуму. Згідно з ним США зобов’язалися оплатити всі видатки, пов’язані з участю Гондурасу в стабілізаційних силах.

Поки що достеменно невідомо, чи був підписаний схожий меморандум між Україною та США перед введенням до Іраку українських військ. Однак в американській столиці зауважують, що заклик міністра закордонних справ Бориса Тарасюка припинити відносити Україну до бідних держав світу, який він зробив під час виступу в одному з університетів Вашинґтона, напевно був передчасним.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG