Доступність посилання

ТОП новини

Пролісок як символ весни і предмет спекуляції в Угорщині.


Василь Плоскіна


Угорщина, 22 березня 2005 – Угорські синоптики кажуть, що весна забарилася цього року в Угорщині майже на місяць. Аж ось наприкінці минулого тижня продавці квітів у Будапешті стали пропонувати покупцям не тепличні троянди з Голландії, а живі проліски з гаїв Задунав’я. Людям від цього, звісно, радість, бо гóвіраґ – з угорської буквально снігова квітка – знаменує собою кінець зими й прихід довгоочікуваного тепла. Втім, появі пролісків, особливо тих, які продаються з-під поли спекулянтів, аж ніяк не радіє поліція. Адже ці тендітні квітки, скомпоновані в чарівні букетики, на жаль, крадені й підлягають конфіскації.

Під час цвітіння пролісків вервечки браконьєрів щороку підпільно хазяйнують у лісах угорського Задунав’я (це на заході країни), щоб потім оберемками переправляти тендітний товар на підпільні ринки квітів у великих містах Угорщини. Аби запобігти цьому, на боротьбу з так званими губителями природи виходять екологічні дружини у складі дорослих та дітей. У містах зараз організовують рейди перевірок торговців квітами. Але лівий товар все одно якось просочується до покупців і часто податкова інспекція разом із лісовою охороною лише констатує розміри збитків, завданих природі браконьєрами.

Спекулянти добре розуміються на смаках угорців, адже рідко хто з них не любить квітів. У Будапешті у приватному житловому секторі будинки навесні, влітку й восени буквально потопають у квітах. Нерідко на балконах багатоповерхових будинків теж можна помітити буйні гірлянди з живих квітів. Господарі доглядають їх дуже ревно й вельми горді за свої косиці. Але до пролісків, як на мене, угорці ставляться з якоюсь особливою ніжністю. Та хіба тільки угорці?

Про проліски, наприклад, в українських біологічних довідниках можна прочитати, що це рід трав’янистих рослин родини лілійних з блакитними або синіми, рідше фіолетовими або майже білими квітками на безлистому стеблі. Українська поетеса Леся Українка побачила первоцвіт у такому образі: На проліски білі, на квіти лагідні Скотилася тихо сльоза…

А український поет О.Олесь, що емігрував до Чехословаччини, колись писав:

Перший пролісок блакитний, Першу квітку весняну Шлю тобі, моя голубко, У далеку сторону.

Як лише поетично не називають у народі цю квітку – проліс, скоролісок, підсніжник, первоцвіт, просерен тощо. Його справжню – мистецьку - ціну знають і художники, і красне письменство. І якось язик не повертається сказати, що ця квітка має ще й так звану ринкову ціну. Її призначають ті, хто хоче заробити на високих почуттях людей. Перефразовуючи відомий вислів Наполеона, можна сказати, що низьке й високе часто опиняються поруч.

Тому легко збагнути дії тих ентузіастів, які намагаються штучно вирощувати проліски десь у себе в квітнику чи теплиці, або екологів, котрі намагаються зберегти це диво в дикій природі для нас. Тих же, хто легковажно нищить цю квітку, розуміти, щиро кажучи, не хочеться.
XS
SM
MD
LG