Доступність посилання

ТОП новини

Перший вирок у справі Юкоса – 20 років.


Марія Щур

Прага, 30 березня 2005 – В суді російської столиці було винесено перший вирок у справі нафтової компанії Юкос. До 20 років ув’язнення було засуджено співробітника служби безпеки компанії Олексія Пічуґіна за звинуваченням в організації вбивства. Тим часом суд у Великій Британії відмовив вимогам Росії щодо видачі двох колишніх співробітників компанії Юкос.

Російський суд визнав винним колишнього співробітника служби безпеки Юкоса у тому, що той організував вбивство подружньої пари Горіних з міста Тамбова, а також спробу вбивства колишньої помічниці голови компанії Михайла Ходорковського - Ольги Костіної. Прокурор Каміл Кашаєв наголосив, що справа Олексія Пічуґіна та ще одного підсудного не стосується політики і має лише кримінальні ознаки: “Ïх звинувачували у скоєнні злочинів, котрі передбачає низка статей. Це замах на організацію вбивства та на вбивство родини Горіних. Про яку політику може йтися, коли підривають та вбивають, тобто, наявні реальні трупи”.

Адвокати Пічуґіна вважають справу сфабрикованою і збираються подавати апеляцію. Обвинувачення домагалося довічного ув’язнення для вироку Олексія Пічуґіна, з арешту якого у середині 2003 року розпочалася справа компанії Юкос, колись наймогутнішої нафтової компанії Росії. На відміну від керівництва компанії Юкос, якому інкримінуються фінансові злочини, Пічуґіна прокуратура звинувачувала у виключно кримінальних та тяжких злочинах. На думку прокуратури, Пічуґін був штатним замовним вбивцею. За версією прокуратури, свої злочини Пічуґін скоював за наказом одного з керівників компанії – Леоніда Невзліна, який нині переховується в Ізраїлі.

Двох інших колишніх співробітників компанії, яких звинувачують у багатомільйонних фінансових махінаціях, у п’ятницю відмовився видати британський суд. Йдеться про бухгалтерів Дмитра Маруєва та Наталію Чернишову. За словами британського юриста, професора Лондонського Метрополітанського Університету Білла Боурінґа, британський суд ухвалив таке рішення через сумніви щодо незалежності російської судової системи від замовлень влади:

“За британським законом про екстрадицію, суд може відмовити у ній, якщо її вимагають не через кримінальний злочин, а через політичні погляди осіб, чиєї екстрадиції домагається влада країни. На думку судді Тимоті Воркмена, йшлося саме про такий випадок”. Як вважають у Лондоні, є значний ризик того, що суддя московського суду піддасться тиску з боку влади.

На думку оглядачів, наступними перед російським судом постануть керівники компанії Юкос – Михаїл Ходарковський та Платон Лебедєв. Ïм загрожує до 10 років тюремного ув’язнення.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG