Доступність посилання

ТОП новини

Мовознавець Віталій Радчук – про мовні заяви Віктора Ющенка.


Тарас Марусик

Київ, 5 квітня 2005 - Сьогодні продовжуємо обговорювати заяви Президента України з мовних питань та завізований Віктором Ющенком проект указу “Про захист прав громадян на використання російської мови та мов інших національностей в Україні”.

Доцент кафедри теорії і перекладу з германських мов Інституту філології Київського національного університету імени Тараса Шевченка, голова Товариства української мови Віталій Радчук, коментуючи відповідь Віктора Ющенка на запитання про указ під час прес-конференції 29 березня, вважає його відповідь прикметною з погляду того, як він говорив і що казав. “Впало в око, - каже Віталій Радчук, - що Президент України, перш ніж відповісти, дуже довго втягував повітря”.

Один з розділів мовознавчої науки – семіотика – пояснює це тим, що людині немає, що сказати. Крім того, на конкретне запитання Віктор Ющенко відповідав довго і багатослівно, що означає те саме.

Віталій Радчук вважає, що Президент України не дуже добре знає Конституцію, адже, відповідно до рішення Конституційного Суду 1999 року, володіння державною мовою є обов’язковою умовою прийняття до громадянства України.

Віталій Радчук

Отже, в нас є мова громадянства і обов’язок всіх громадян України – знати мову свого громадянства. А ми чуємо від Президента, що є громадяни України, які спілкуються іншою мовою. Хай спілкуються, звичайно, є права особи, є громадські організації, є права спілок, але є державне право, тобто право народу залишатися самим собою на своїй споконвічній землі, і це право якраз гарантує народу його держава і Конституція.

То що ж виходить, що в Україні забув пан Президент, що компактно проживають так само і українці, хай говорять, мовляв.

Тарас Марусик

Віталій Радчук каже, що в Президента Ющенка є дві слабкі сторони: його кадрова і мовна політика.

Віталій Радчук

Ми бачимо, що поняття у пана Президента щодо мови є на суто побутовому рівні. Це не державна політика. Та політика, яку проводить сьогодні Президент, є, власне, зовнішнім елементом політики Росії щодо Україні.

Бо за російським планом в Україні має бути дві офіційні мови. Як це буде названо, немає значення, чи дві державні, чи дві офіційні, але повинні бути дві, так само, як в Білорусі.

Тарас Марусик

На думку Віталія Радчука, мовна політика Ющенка може нести Україні ще більшу загрозу, ніж кучмівська. Віктор Ющенко здійснив мрію його опонентів на президентських виборах, розколовши Україну навпіл за мовною ознакою, по межі Сумщина - Харківщина, Вінниччина - Одещина. Фактично, в Україні немає концепції мовного будівництва.

Віталій Радчук

Для того, щоб цю концепцію було створено, треба, скажімо, відновити Раду з мовної політики при Президентові. Якщо сам Президент плаває в цих питаннях, то може знайдуться люди, які б могли громадою дійти якогось консенсусу.

Немає органів, які б могли мовною політикою опікуватися, а якщо немає органів, то як же провадити в життя закон прямої дії Конституції, яка зобов’язує саме державу дбати про мову українського громадянства.
XS
SM
MD
LG