Доступність посилання

ТОП новини

Росія шукає інвесторів у ЄС.


Марія Щур

Прага, 11 квітня 2005 – В рамках офіційного візиту до Німеччини російський президент Володимир Путін відвідав Ганноверську торговельну виставку високих технологій та провів переговори з канцлером Німеччини Ґергардом Шредером. На думку оглядачів, Росія намагається здобути прихильність нових інвесторів, але драма з компанією “Юкос”, що відбувається у Москві, посилає інвесторам протилежний сигнал.

Візит російського президента до Німеччини має на меті переконати німецьких інвесторів інвестувати в Росію. Цьому мають посприяти і добрі особисті стосунки російського президента та німецького канцлера. У неділю два лідери спільно відкривали виставку промислових технологій в Ганновері, а трохи раніше на летовищі канцлер Шредер закликав до міцніших німецько-російських зв’язків, що має допомогти і розвитку російсько-європейських стосунків:

“Російсько-німецька співпраця в політичній та економічній сфері є чудова. Зростання на двозначному рівні. Ми хочемо її посилити. Росію та Німеччину пов’язує стратегічне партнерство. Це стосується і Європи”.

Але серед інвесторів панують зовсім інші настрої. Кількість закордонних інвестицій Росії минулого року вперше скоротилася з 1999 року. Вартість прямих німецьких інвестицій до російської економіки складає лише 2,5 мільярди доларів у 2004 році. І не збільшилася з попереднього року, хоча німці продовжують радо інвестувати в економіки сусідніх східноєвропейських країн та країн Азії. На думку голови федерації німецьких промисловців Рудольфа фон Вартенберґа, німців відлякує політична ситуація в Росії.

За словами іншого експерта, аналітика Deutsche Bank Моріца Шулярика, Кремль відчув це занепокоєння інвесторів і намагається змінити ситуацію: “Кремль нервує протягом останніх трьох місяців, бо російське економічне зростання почало скорочуватись у січні та лютому, незважаючи на те, що ціни на нафту продовжують зростати. Економічне зростання уповільнюється через брак нових інвестицій. Гадаю, Кремль усвідомив, що він завдав шкоди своєму інвестиційному іміджу і намагається виправити ситуацію”.

За словами Шулярика, йдеться про ставлення Кремля до “великого бізнесу” і, зокрема, про справу “Юкоса”. Через звинувачення у фінансових махінаціях колишній голова компанії Михайло Ходарковський може бути засуджений до 10 років позбавлення волі. Та оглядачі висловлюють сумнів, що йдеться про справедливе покарання. Вони не виключають, що ця справа має політичний підтекст.

Тим не менше, німецьке керівництво не хотіло б полишати свій так званий “російський проект”, що прописує толерантне ставлення до проблем з деомкратією в Росії заради продовження політичного діалогу та економічної півпраці. Як говорить аналітик німецького Фонду Бертельсманна, Петер Зарвакіс, “Росію можна бойкотувати, або, як американці, голосно закликати її до відновлення правової держави, або йти шляхом тихої дипломатії та створення зв’язків”. Німеччина, за словами аналітика, обрала останній шлях.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG