Доступність посилання

ТОП новини

Новий голова Нацради – про мовне рішення цього органу від 14 квітня 2004 року.


Тарас Марусик

14 квітня минулого року відбулося історичне засідання Нацради про стан виконання телерадіоорганізаціями України норм законодавства щодо мови телерадіопрограм.

Відповідно до ухвалених тоді рекомендацій, всі загальнонаціональні канали, а також канали, що мовлять більше, ніж на одне адмiнiстративно-територiальне утворення, повинні вести трансляції українською мовою.

Я спілкувався з цього приводу з новим головою Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Віталієм Шевченком.

Те історичне рішення Нацради викликало тоді шквал звинувачень як з боку українських посадовців, так і російських. А колишній Президент України Леонід Кучма навіть ввів в оману журналістів і суспільство, заявивши, що він має у своєму розпорядженні юридичний висновок про неконституційність згаданого рішення.

Сьогодні це вже історія. Хоча те рішення залишається чинним, але не всі мовники готові і хочуть його виконувати. Я поцікавився у Віталія Шевченка, чи буде політика Нацради послідовною в цьому питанні і надалі.

Віталій Шевченко

Це завжди болючі питання і, на жаль, вони законодавством не відрегульовані, бо рішення, які Ви згадуєте, воно було ініційовано Національною Радою, воно може як змінюватися, доповнюватися, так і відмінятися.

Очевидно, ми повинні вибрати час і можливості, щоб переговорити на ці теми між собою, з’ясувати якісь речі, які лишаються не з’ясовані і виробити свої подальші підходи.

Особисто я переконаний, що те рішення було правильним. Більш, ніж своєчасним, і немає підстав від нього відмовлятися, ми повинні проводити політику протекціонізму українській мові, бо ситуація не поліпшується, а, на жаль, погіршується.

І якщо вже такі органи, як Національна Рада не будуть опікуватися інтересами слухачів у цій частині, тобто забезпечення якісним продуктом українського глядача, слухача, то невідомо, на кого тоді покладатися взагалі...

Для мене це не питання. Ми повинні утверджувати українську мову в ефірі і повинні виконувати цю роботу послідовно.

Тарас Марусик

Говорив новий голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Віталій Шевченко.

А тим часом мовні питання все частіше стають приводом для різноманітних заяв, проведення “круглих столів” і прес-конференцій. Так, 13 квітня Народний Рух України заявив про неприпустимість ухвалення указу Президента про захист російської мови i мов національних меншин.

“Народний Рух України переконаний, що за нинішнього приниженого стану державної мови на 14-му році нашої незалежности “творчий” підхід чиновників до його виконання спричинить реальне витіснення української мови з усіх сфер життєдiяльности на значній частині території держави, де вона i так була століттями об’єктом гоніння, заборони i прямого знищення”.

У документі мовиться, що в Україні не існує проблем функціонування мов національних меншин, особливо російської.

Також 13-го квітня були оприлюднені результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Центру стратегічного планування, які свідчать, що 58% респондентів ствердно відповіли на запитання про те, чи згодні вони з тим, що російська мова в Україні повинна мати статус державної, нарівні з українською.
XS
SM
MD
LG