Доступність посилання

ТОП новини

Українці, засуджені в Мінську, оголосили голодування.


Юрій Свірко


Київ, 28 квітня 2005 року - Україна має намір оскаржити дії правоохоронних органів Білорусі у зв’язку із арештом групи українців в Мінську. Як повідомив представник МЗС Дмитро Свистков, українська сторона намагається отримати постанови білоруського суду і заяви затриманих для того, щоб оскаржити вирок суду і дії білоруської міліції.

В Мінську до адміністративного арешту від 9 до 15 діб засудили п’ятьох громадян України - учасників демонстрації 26 квітня з нагоди річниці Чорнобильської катастрофи. В Білорусі вважають цю акцію несанкціонованою. Офіційний Київ протестує та заявляє про порушення прав людини і міжнародних конвенцій.

Сьогодні вперше після суду громадянам України дали можливість зустрітися з українським консулом у Мінську й навіть подзвонити з його мобільного телефону. Ось що розповів радіо "Свобода" заарештований у Мінську лідер українського “Національного альянсу” Ігор Гузь.

Ігор Гузь

Ми оголосили голодування позавчора ще, тобто з нашого часу затримання.

Ми перебуваємо у мінському спецприйомнику. Ми перебуваємо, як всі нормальні люди, які тут перебувають.

Єдине зауваження однозначно у нас було до суду, який виносив вироки, згідно з списку, який йому хтось надав, бо такий список ми побачили. Тобто, чітко вже було навіть до суду розграфлено, а хто, що, скільки має бути. І до працівників мінського ОМОНу. Жорстоко нас не били, але поштурхали конкретно, тобто є такі невеликі синці, по нирках пару раз дали і так далі.

Юрій Свірко

А де саме вас судили? Казали, що у підвалі десь.

Ігор Гузь

Ні. Оформляли нас у підвалі Ленінського РОВД Мінська, а судили в якомусь суді Ленінського району. Там великий суд був.

Юрій Свірко

Як Ви оцінюєте те, що сталося з вами?

Ігор Гузь

З нашого посольства дуже нормально віднеслися – відразу приїхали і адвокат, тобто ми тут віддаємо належне діяльності нашого посольства.

Стосовно нашої оцінки, то наша голодовка є відповіддю на дії білоруської влади, суду, міліції, тобто ми протестуємо, ми вважаємо себе невинними, наші права громадські, людські порушено, ми вважаємо, що не за що сидимо тут.

Вважаємо, що такими діями білоруська влада робить негативну опінію не тільки в Україні, але й у світі.

Юрій Свірко

Скажіть, будь ласка, всі п’ять українців тримають голодування?

Ігор Гузь

Так. Зокрема, нас підтримали білоруські люди, які були затримані, декілька чоловік проявили солідарність, теж будуть голодувати хто 10, а хто 12 діб.

Юрій Свірко

До вас сьогодні вперше консула допустили чи ні?


Ігор Гузь

Ми просто вчора у коридорі побачилися під час суду. Працівники консульства були біля РОВД, коли нас затримали, але тут їх не допускали, а сьогодні дали. Треба також належне віддати представникам спецприймальника, які дозволили спокійно навіть перетелефонували в Україну.

Юрій Свірко

Міністр Тарасюк заявив, що робляться всі намагання, щоб вас звільнити. Чи відчуваєте ви це? Чи є взагалі реальний шанс, що ви...?

Ігор Гузь

Ми зараз консулу передали нашу заяву з проханням, щоби нас реабілітували через касаційну скаргу, або зліквідували ті 10 чи 15 діб, які нам дали, адміністративного арешту, визнали нелегітимними попередньо. Хоча суддя, даючи вирок, сказала, що це рішення остаточне.

Юрій Свірко

Коли ваш термін ув’язнення закінчується? Що ви потім будете робити?

Ігор Гузь

Якщо все буде нормально, то 6-го числа, бо тут нами зацікавилися не тільки міліція, тут був і УБОП, і різні спецпідрозділи. Я не здивуюся, якщо тут буде КДБ, чи вже був. Тільки камуфлювалося, то тут у нас неодноразово знімали, знімали на камеру, знімали відбитки пальців, як все допитувалося.

Якщо нам вдасться нормально виїхати, то група з чотирьох осіб буде 7-го числа у Києві, а наш колега, якому дали необґрунтовано, не знаємо чому, нам всі дали: одному дали 9, іншим трьом 10, а йому, як би я міг би бути організатором, виходити, але йому дали 15 діб. Як сказали нам колеги українці, за те, що поводився визиваючи на суді, то він буде 11.

Юрій Свірко

А вас депортують з Білорусі? Проти вас, скажімо, кримінальну справу не порушено?

Ігор Гузь

Поки ні. Ми надіємося, що цього не буде, хоча, думаємо, що чекати можна всього.

Юрій Свірко

Сьогодні на брифінгу у МЗС Білорусі речник білоруського зовнішньополітичного відомства оголосив, що у світі поширюється неправдива інформація про вас. Що Ви про це думаєте?

Ігор Гузь

Я думаю, що МЗС Білорусі діє згідно указів Олександра Григоровича, так само і суд, і міліція.

Неправдива – це що значить? Тут можна пересвідчитися і з боку білоруської позиції, і з боку нашого, і з боку посольства. Тобто, я вважаю, що та інформація, яку ми видаємо, йде в унісон, однозначно вона є правдивою. Вони намагаються затишити цю ситуацію.

Юрій Свірко

Радіо "Свобода" висловлює подяку консулові України в Мінську Василю Сердезі за сприяння в організації цього ексклюзивного телефонного інтерв’ю.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG