Доступність посилання

ТОП новини

Ющенко розвиває культ особи Туркменбаши?


Сергій Драчук


Прага, 4 травня 2005 – Туркменські правозахисники критикують останній крок українського президента. Як ми вже повідомляли, президент України Віктор Ющенко посмертно нагородив орденом Князя Ярослава Мудрого батька президента Туркменистану Сапармурата Ніязова. Орден п’ятого ступеня і документ про нагородження “на честь 60-річчя перемоги в Великій Вітчизняній війні” вручив у понеділок Ніязову в Ашгабаті голова правління “Нафтогазу України” Олексій Івченко. На думку правозахисників, Ющенко таким чином іще раз підтримав культ особи Ніязова. Президента Туркменистану вважають за одного з найтвердіших диктаторів сучасності.

Туркменські державні засоби інформації зі звичним запізненням повідомили сьогодні про вчорашнє нагородження. Голова правління Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” Олексій Івченко сам вручив президентові Туркменистану Сапармуратові Ніязову якийсь невстановлений старовинний історичний подарунок, а також посмертний орден батькові Ніязова й Указ про нагороду: “Пане президенте, дозвольте від імені президента Віктора Ющенка передати вам подарунок ось такий, старовинний, це дуже історична річ. Він просив особисто передати данину глибокої поваги вам особисто й нагородити від імені президента найвищою нагородою України, орденом Ярослава Мудрого, посмертно, вашого батька - Атамурата Ніязова. Він як уособлення тих семисот сорока тисяч батирів, які загинули під час Великої Вітчизняної війни, звільняючи всі наші батьківщини, серед них і Україну…”

Туркменські правозахисники болісно сприймають такі кроки, коли державні керівники, яких уважають за демократичних, приносять права людини в жертву економічній доцільності. Останній крок Віктора Ющенка на тілі міжнародної критики режиму Сапармурата Ніязова виглядає безглуздо й негарно, сказала для радіо “Свобода” керівник Туркменського Гельсинкського фонду Таджиґюль Беґмедова: “Цей крок України є черговою мімікрією політиків, які роблять реверанси керівникові держави, якого вважають за одного з найрепресивніших у світі. На жаль, ми ще раз упевнюємося, що такі керівники ставлять моментальні економічні вигоди вище за довготермінові завдання захисту прав людини. Виходить, що розмови про наміри українського президента просувати демократизацію на всьому просторі СНД виявилися порожнім звуком. Не хотілось би, щоб Ющенко, так само як і Ніязов, використовував гасло про демократизацію суспільства лише як гарні слова”.

За словами правозахисниці, Ющенко міг би нагородити весь туркменський народ, а не батька диктатора – і це після того, як Туркменський Гельсинкський фонд надіслав президентові України підбірку документів про становище з правами людини в Туркменистані.

Сам Атамурат Ніязов Україну не звільняв. За офіційною версією, він, як воїн Червоної армії, загинув під час Другої світової війни в Північній Осетії в Росії. Ім’я батька президента Туркменистану, як і його матері, є в країні частиною культу особи Сапармурата Ніязова. Іменем його батька названо, наприклад, місто, танкер і громадську організацію ветеранів війни в Туркменистані.

Офіційно в Указі президента України, щоправда, якраз і мовиться, що батька Ніязова нагороджено “на знак поваги до туркменського народу і держави Тукрменистан, із нагоди 60-річчя перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 років”, розповів для радіо “Свобода” радник-посланник посольства України в Туркменистані Валерій Васильєв: “Ця нагорода є своєрідним визнанням внеску туркменського народу в звільнення України від фашистських окупантів, ну і в цілому його внеску в перемогу в Великій Вітчизняній війні. Указ (про нагородження) є від 30 квітня 2005 року”.

Якраз напередодні, 29 квітня, Ющенко і Ніязов у телефонній розмові домовилися про двосторонні переговори на найвищому рівні, присвячені “перспективам і пріоритетам взаємовигідного партнерства”. Переговори мають відбутися на початку травня в Москві, куди президенти з’їдуться з нагоди роковин перемоги. Сторони також висловили зацікавленість у тому, щоб збільшити постачання туркменського природного газу до України, мовиться в офіційному повідомленні.

І зараз візит керівника “Нафтогазу України” мав на меті не лише вручити чергову нагороду. Чергову – бо сам Сапармурат Ніязов отримав орден Ярослава Мудрого першого ступеня ще 2000 року від тодішнього президента України Леоніда Кучми. Про нинішні переговори радіо “Свобода” розповів начальник прес-центру “Нафтогазу” Сергій Лук’янчук:

“Порушувалося питання співпраці НАК “Нафтогаз України” з туркменською стороною в питаннях проблем закупівлі і транспортування газу. Ще одним важливим порушеним питанням були інвестиційні проекти України в Туркменистані, зокрема, участь в освоєнні родовищ нафти і газу на Каспійському шельфі. Крім того, серед інвестиційних проектів передбачено участь українських компаній у прокладанні газопроводів та автомобільних доріг на території Туркменистану”.

За словами речника, сторони погодилися продовжити чинність попередніх домовленостей, а Ніязов ще й високо похвалив українських фахівців, які працюють у його країні.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG