Доступність посилання

ТОП новини

Сьогодні чехи відзначають 60-ліття празького національного повстання – однієї з найважливіших битв Другої Світової війни на теренах тодішньої Чехословаччини.


Оксана Пеленська

Прага, 5 травня 2005 - З цієї нагоди в чеській столиці на багатьох місцях, де відбувались вуличні бої, зібрались люди, щоб віддати шану загиблим. Нині серед героїв перемоги над нацизмом чехи згадують і учасників тих боїв - власівців.

Звуки сирени, гуркіт танків і постріли на вулицях, крики сотень людей – так розгортались події в самому центрі Праги біля будівлі чехословацького радіо вранці 5 травня 1945 року. Саме працівники радіо дали сигнал до початку повстання. Вони звернулись до пражан із закликом вийти на вулиці, будувати барикади, щоб звільнити місто від ворога. Сьогодні ентузіасти з історичних товариств разом з в відділами чеської армії в тогочасних одностроях і з тогочасною зброєю провели реконструкцію цього бою. На вулиці вийшло багато людей, у тому числі - туристів, були також танки, а з гучномовців лунав заклик до всіх присутніх – не забувати історії, згадати всі до останнього імена учасників празького національного повстання.

Тоді, 60 років тому добре озброєні німецькі частини чинили опір, намагаючись вирватись з міста. І тоді неочікувано для багатьох на допомогу чехам прийшли частини Російської Визвольної армії генерала Андрія Власова. На думку чеських істориків, які тільки зараз розкривають досі мало вивчені сторінки опору, вояки власівської армії допомогою чехам прагнули заслужити собі охорону в очах Червоної армії. Як визнають сьогодні учасники празького повстання, справді участь Російської Визвольної Армії під командуванням Власова в празькому повстанні була відчутною, в боях на вулицях Праги героїчно полягло понад триста власівців. Всього в боях за столицю загинуло понад 3700 осіб, серед них були і українці, переважно з числа емігрантів.

Празьке національне повстання було однією з останніх важливих битв на чеських теренах. Наступного дня, 6 травня, звільняючи інші чеські та моравські землі, наступальну операцію розпочала Червона Армія. Перші радянські танки в’їхали до столиці 9 травня 45 року, тобто вже після підписання акту про капітуляцію.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG