Доступність посилання

ТОП новини

В Белградi з приводу Дня перемоги делегацiя американських ветеранiв вiйни вручила орден дочцi колишнього сербського генерала, котрого свого часу засудили на кару смертi через спiвробiтництво з окупантами. Подiя викликала бурхливi реагування.


Михайло Рамач

Белград, 12 травня 2005 – Генерал Дража Михайлович у Другiй свiтовiй вiйнi очолював пiдроздiли сербських монархiстiв, котрi спiвпрацювали з нiмецькими та iталiйськими окупантами й боролися проти червоних партизанiв. Пiсля вiйни його засудили на вiдкритому процесi й розстрiляли. Захiднi союзники тодi не поклали пiд сумнiв нi вирок, анi офiцiйну оцiнку комунiстичного режиму, що рух генерала Михайловича був нацистською марiонеткою. Та 1948 року президент Сполучених Штатiв Америки Гаррi Трумен посмертно призначив орден генераловi за те, що його пiдроздiли порятували понад 500 американських пiлотiв.

Парламент Сербiї минулого року ухвалив закон на пiдставi якого бiйцi загонiв Михайловича здобули право називатися ветеранами вiйни. Проте ревiзiї процесу над генералом досi не було. Отож, вiн залишається зрадником держави й народу.

Орден, який 60 рокiв тому був призначений Михайловичу, досi лежав в якомусь американському архiвi. Та цього тижня до Белграда прибула делегацiя американських ветеранiв й вручила почесну вiдзнаку дочцi розстрiляного генерала.

З цього приводу висловили протести урядовцi в Загребi та Сараєвi, зазначаючи, що пiдроздiли Михайловича, разом з нацистськими окупантами, скоїли масовi злочини в Хорватiї та Боснiї i Герцеговинi.

Американський посол в Белградi Майкл Полт пояснює, що не йдеться про полiтичну демонстрацiю чи то ревiзiю iсторiї. Oрден призначено за конкретний вчинок – рятування пiлотiв. А щодо iсторичної ролi генерала та його руху, каже Полт, то цим повиннi займатися iсторики. “Ми не втручаємося в суперечностi сербської iсторiї”, -додав американський посол.

Преса зазначає, що не всi в Сербiї та iнших країнах колишньої Югославiї подiляють такий пiдхiд до iсторiї. На їхню думку, не годиться призначати орден тому, хто засуджений як воєнний злочинець.
XS
SM
MD
LG